اسپیکر های تلویزیون باید چند وات باشند؟

474


اسپیکر ها کم اهمیت ترین معیار هنگام انتخاب یک تلویزیون جدید به شما می روند!

 

با آمدن تلویزیون های LCD و باریک تر شدن هرچه بیشتر این دستگاه ها، به همان میزان نیز از توان صوتی آن ها کاسته شد طوری که امروزه رتبه ی بلندگو های اکثر تلویزیون ها از "قابل قبول" جلوتر نمی زند.

 

اما توان صوتی اسپیکرهای تلویزیون هرچه قدر هم که کم اهمیت باشد باز می تواند بسیاری را در انتخاب یک تلویزیون دچار شک و تردید کند و برخی مدل های خوب بازار را از چشم ها بیندازد. به همین دلیل در این مقاله سعی می کنیم اندکی ابهامات مربوط به اسپیکرهای تلویزیون را برطرف کنیم...

اسپیکرهای تلویزیون باید چند وات باشند؟ 5 وات؟ 10 وات؟ 20 وات؟

 

اول از همه یادآوری می کنم که انتظار "صدای عالی" را از یک تلویزیون نداشته باشید!

 

همانطور که گفته شد تلویزیون های کنونی به دلیل محدودیتی که در فضا دارند نمی توانند صدایی فوق العاده را به شما تحویل دهند و اکثر آن ها غیر از یک سری مدل های رده بالا و گران قیمت، تنها در حد وسط قرار می گیرند.

 

بیشتر تلویزیون ها را امروزه با توان کلی 10 وات یا 20 وات پیدا می کنید. راحت است بگوییم که هرچه میزان وات بلندگوی تلویزیون بیشتر باشد کیفیت صدای تلویزیون هم بیشتر می شود اما متاسفانه به این راحتی ها هم نیست! میزان وات اسپیکرهای تلویزیون عددی کاملا گنگ است... ممکن است یک تلویزیون با توان صوتی 10 وات بتواند صدایی بسیار بهتر و بلندتری را نسبت به یک مدل 20 وات تولید کند.

 

در واقع این کیفیت بلندگو های تلویزیون است که قدرت واقعی سیستم صوتی تلویزیون را مشخص می کند نه میزان وات آن ها!

 

به همین دلیل اگر می خواهید واقعا از توان صوتی تلویزیون مورد نظر خود مطمئن شوید یا باید در یک فروشگاه لوازم خانگی صدای آن را از نزدیک بشنوید یا باید از نظرات اشخاصی که قبلا از آن تلویزیون استفاده کرده اند، بهره ببرید.

 

 

بالاخره یک بلندگوی 10 وات یا 20 وات برای تلویزیون کافیه؟

 

تلویزیون های 10 یا 20 واتی به خوبی قادرند صدایی تولید کنند که در تمام نقاط خانه قابل شنیدن باشد. اما اگر می خواهید نهایت لذت را از افکت های صوتی مهیج یک فیلم اکشن یا گوش دادن به موسیقی های مورد علاقه تان ببرید، قطعا اسپیکر های یک تلویزیون معمولی قادر به خلق چنین تجربه ای نیستند.

 

امروزه از هر کسی بخواهید یک تلویزیون با توان صوتی مناسبی به شما معرفی کند تنها یک نصیحت از وی می شنوید: "یک تلویزیون با کیفیت تصویر خوب بخر و صدا را بسپار به یک سیستم صوتی مخصوص!".

 

حتی ارزان ترین و بی کیفیت ترین مدل های تجهیزات صوتی چون ساندبار ها یا سینماهای خانگی قادرند صدایی به مراتب بهتر از اسپیکرهای کم جون تلویزیون به شما ارائه کنند همین موضوع باعث شده اکثر مردم صرف نظر از خوب یا بد بودن اسپیکرهای تلویزیون خود، یکی از این سیستم های صوتی را تهیه کنند.

پس اگر قرار باشد تنها یک چیز را از این مقاله با خود ببرید، بگذارید این جمله باشد: "همیشه همراه تلویزیون خود یک سیستم صوتی مجزا تهیه کنید."

 

 

مقالات مرتبط با این موضوع

چرا خرید یک سیستم صوتی ساندبار به همراه تلویزیون ضروری است؟

بهترین تلویزیون های 55 اینچ بازار

آیا وجود بلوتوث برای تلویزیون ضروری است؟

های فای (Hi-Fi) چیست و چه کاربردی دارد؟