فرق گیرنده دیجیتال DVB-T با DVB-T2 چیست؟

2775


شبکه های صدا و سیما همچنان در ایران طرفداران زیادی دارند!

 

اکثر مردم دنیا به اصطلاح "سیم های شان را بریده اند" و تنها با استفاده از سرویس های اینترنتی، برنامه های مورد علاقه خود را تماشا می کنند، ولی قطعا نمی توان انتظار داشت این اتفاق به این زودی ها در ایران بیفتد.

 

برای گرفتن تمامی کانال های صدا و سیما به صورت دیجیتال نیاز به گیرنده ی دیجیتال دارید. این گیرنده یا داخل خود تلویزیون تعبیه شده است یا توسط دستگاهی مجزا همچون ست تاپ باکس تامین می شود. امروزه تقریبا تمامی شرکت های تولید کننده تلویزیون از جمله سامسونگ، ال جی، سونی، پاناسونیک و ... تلویزیون های خود را به همراه گیرنده دیجیتال عرضه می کنند.

ولی در این میان انتخابی است که می تواند عده ای را هنگام خرید تلویزیون سردرگم کند: انتخاب بین گیرنده های DVB-T و DVB-T2.

 

آیا تلویزیون های DVB-T2 از DVB-T بهتر هستند؟ این تلویزیون ها چه امکانات اضافه ای می دهند که باعث می شود آن ها را به DVB-T ترجیح دهیم؟ اصلا آیا بودن یا نبودن گیرنده دیجیتال روی تلویزیون فرقی می کند؟ این سوالاتی است که در این مقاله پاسخ می دهیم...

 

 

DVB-T یا DVB-T2 چیست؟

 

به زبان ساده DVB-T مخفف کلمه Digital Video Broadcast – Terrestrial استانداردی است که پخش ویدیوی دیجیتال را به صورت زمینی ممکن می کند.

 

منظور از "زمینی" اینست که برای دریافت سیگنال ها، همین آنتن هایی که روی پشت بوم یا گیرنده هایی که داخل خانه قرار می گیرند کفایت می کنند و نیازی به استفاده از دیش یا ماهواره نیست.

فرق گیرنده های DVB-T با DVB-T2 چیست؟

 

 واضح است که DVB-T2 نسل جدیدتر گیرنده های دیجیتال است که امکانات بیشتری را نسبت به نسخه قدیمی ارائه می کند. با استفاده از DVB-T2 بستر ارسال کانال های بیشتر با کیفیت Full HD فراهم شده است. در ایران نیز خوشبختانه از استاندارد DVB-T2 برای ارسال کانال های صدا و سیما استفاده می شود.

 

اکثر تلویزیون هایی که در بازار پیدا می کنید به گیرنده های DVB-T2 مجهز شده اند ولی هنوز هستند مدل هایی که نسخه قدیمی تر DVB-T را بکار می گیرند.

 

اگر از گیرنده ی DVB-T استفاده می کنید ممکن است تمامی کانال های صدا و سیما را دریافت نکنید.

 

 

پس حتما تلویزیون من باید DVB-T2 داشته باشد؟

 

الزاما خیر!

 

همیشه خوب است که کانال های اضافه و امکانات بیشتری را دریافت کنیم اما در کل نیاز شما به گیرنده دیجیتال بستگی دارد به اینکه اصلا شبکه های صدا و سیما را تماشا می کنید یا خیر.

 

اگر شما هم مانند اکثر مردم جهان "سیم ها را قطع کرده اید" و برنامه های مورد علاقه خود را از طریق اینترنت تماشا می کنید یا اینکه به کانال های ماهواره دسترسی دارید، بودن یا نبودن قابلیت DVB-T2 یا کلا گیرنده ی دیجیتال فرقی به حالتان نمی کند.

 

اگر هم تلویزیونی خریداری کرده اید که تنها از DVB-T پشتیبانی می کند می توانید به راحتی با تهیه ی یک گیرنده دیجیتال یا ست تاپ باکس از تمامی امکانات گیرنده های DVB-T2 بهرمند شوید.

 

 

مطالب بیشتر

- آشنایی با اتصالات پشت تلویزیون

- آیا حسگر نور محیطی روی تلویزیون مورد نیاز است؟

- آیا وجود بلوتوث روی تلویزیون ضروری است؟

- چرا بهتر است تلویزیون ما مجهز به DLNA باشد؟

- خمیده بودن تلویزیون ارزش افزوده ای نمی آفریند!