SUPER UHD و Nano Cell ال جی رقیبی جدی برای QLED سامسونگ

289


فکر می کنید QLED سامسونگ بهترین تلویزیون LED حال حاضر در بازار است؟!

 

دوباره فکر کنید! چون ال جی با تکنولوژی Nano Cell خود رقیبی جدی برای QLED سامسونگ به شمار می رود.

 

ال جی در نمایشگاه CES 2017 کاملا بی تعارف رقیب دیرینه خود را هدف قرار داده و با معرفی تکنولوژی سلول های نانو یا Nano Cell خود، کاملا واضح به سامسونگ اعلان جنگ کرده است؛ طوری که حتی نام این تلویزیون ها را نیز بسیار مشابه با SUHD سامسونگ، با عنوان Super UHD انتخاب کرده است.

اما این تکنولوژی نانوسل (Nano Cell) به اصطلاح "انقلابی" ال جی چیست؟ چه فرقی با LCD های معمولی و تلویزیون های کوانتوم دات سامسونگ دارد؟ چه چیزی در آن ها دقیقا "نانو" است؟ در این مقاله به بررسی این موضوعات می پردازیم...

 

 

تلویزیون Super UHD یا Nano Cell ال جی چیست؟

 

نانوسل در واقع نوعی از کوانتوم دات است!

 

تعریف خوبی بود نه؟!

 

تلویزیون های Nano Cell از فیلتر های کوانتوم دات برای افزایش دقت و طیف رنگ های قابل نمایش استفاده می کنند.

 

ذرات به کار رفته روی این فیلترها، فوق العاده ریز است در حد 1 نانومتر که سبب می شود کیفیت تصویر هنگام تماشای تلویزیون در زاویه ها، ثابت بماند. "این چیزی است که اکثر تلویزیون های QLED سامسونگ از خود ضعف نشان می دهند!"

 

یکی از خصوصیات کلیدی ذرات نانوسل، جذب طول موج های بیشتری از نور می باشد که تا حد زیادی دقت رنگ های نمایش داده شده توسط تلویزیون را افزایش می دهد. طبق گفته ال جی رنگ سبز بیشتر در معرض ترکیب شدن با دیگر رنگ ها خصوصا آبی و زرد قرار دارد که Nano Cell به خوبی این مشکل را پاسخ می دهد.

 

یکی دیگر از سورپرایز های ال جی با تلویزیون های Nano Cell خود، همکاری این شرکت با کمپانی نام آشنای هالیوودی Technicolor می باشد. تمامی تلویزیون های Super UHD به حالتی با عنوان Technicolor Expert Mode مجهز اند که ال جی ادعا می کند می تواند رنگ ها را تا حد امکان به چیزی که سازندگان در نظر داشتند، نمایش دهد.

Nano Cell و HDR

 

HDR اتفاق بزرگی در صنعت تلویزیون است!

 

اگر تلویزیون رده بالایی نتواند از تمام جوهره ی HDR به خوبی استفاده کند، قطعا ارزش چندانی ندارد.

 

تلویزیون های Super UHD ال جی در این زمینه حرف های زیادی برای گفتن دارند طوری که هر تلویزیون Super UHD قادر است نه یک، نه دو بلکه سه فرمت HDR را پشتیبانی کند. این فرمت ها شامل HDR10 و Dolby Vision و همچنین فرمت پخش گسترده ی HLG می شود.

 

مقاله تکمیلی: HDR چیست و چه کاربردی دارد؟

 

 

داستان Active HDR

 

Active HDR دیگر سیستم جالب انگیز ال جی در زمینه فناوری HDR است که به صورت فریم بر فریم تصاویر را پردازش کرده و اطلاعات مورد نیاز برای بهترین حالت نمایش نقاط تاریک و روشن صحنه را در اختیار تلویزیون می گذارد. این سیستم حتی در محتوا های HDR که اطلاعات اضافی یا "Dynamic Metadata" نیز ندارند قابل استفاده است.

 

دیگر قابلیت قابل توجه این سری تلویزیون ها عملکردی است با عنوان HDR Effect که محتوای معمولی را به HDR تبدیل می کند! البته نمایش 2016 ال جی در این زمینه نوعی شکست به حساب می آمد اما این کمپانی ادعا کرده که در مدل های 2017 خود علاوه بر پردازش فریم بر فریم تصویر می تواند روی لایه های مختلف هر فریم نیز کار کند تا تصویر نهایی از دقت و کیفیت لازم برخوردار باشد.

 

 

Nano Cell در مقابل OLED؛ چرا OLED نخریم؟

 

OLED همچنان در صنعت تلویزیون یکه تازی می کند!

 

نه تکنولوژی Nano Cell ال جی و نه QLED سامسونگ نمی توانند کیفیت تصویری معادل OLED ارائه کنند!

 

با این تفاسیر شما بگید چه عاملی باعث می شود تلویزیون های Nano Cell یا QLED گزینه های بهتری نسبت به OLED شمرده شوند؟!

 

درسته قیمت...

 

عموما قیمت تلویزیون های اولد برای اکثر افراد دست نیافتنی است، به همین دلیل تنها تلویزیون های Super UHD ال جی و SUHD سامسونگ به عنوان گزینه های قابل دسترس تر OLED به شمار می روند.

Nano Cell در مقابل QLED؛ کدام یک بهتر است؟

 

تلویزیون های Nano Cell ال جی و QLED سامسونگ تقریبا نتایج یکسانی را از نظر کیفیت تصویر ارائه می دهند.

 

مزیت Nano Cell زاویه دید گسترده آن است که تماشای تلویزیون را از هر زاویه ی دید ممکن می سازد. اما نقطه قوت QLED در روشنایی بیش از حد آن است که حتی در محیط های پر نور نیز کیفیت تصویر فوق العاده ای از خود نشان می دهد.

 

از جنبه های دیگری چون سیستم عامل هوشمند، کیفیت صدا، ریموت کنترل، امکانات جانبی و غیره و غیره هر دو سری Super UHD و SUHD پا به پای هم پیش می روند. سیستم عامل webOS 3.5 ال جی همچنان به عنوان بهترین رابط هوشمند تلویزیون شناخته می شود در حالی که Tizen سامسونگ نیز چیزی در زمینه امکانات هوشمند کم نگذاشته است. هر دو سری کیفیت صدایی بالاتر از متوسط ارائه می دهند و تا حد زیادی نیاز به تجهیزات صوتی مجزا را مرتفع می نمایند.

 

تلویزیون های QLED سامسونگ به One Remote و One Connect Box مجهز هستند که کاربری آسانی را چه هنگام استفاده از تلویزیون و چه هنگام اتصال دستگاه های جانبی به تلویزیون فراهم می کنند. اما تلویزیون های Nano Cell ال جی از کنترل هوشمند Magic Remote بهره می برند که استفاده از قابلیت های هوشمند تلویزیون را بیش از پیش راحت می کند.

جمع بندی

در کل انتخاب بین Nano Cell ال جی و QLED سامسونگ بیش از آنکه تصمیمی براساس مقایسه ی قابلیت ها  باشد، تصمیمی بر اساس سلیقه است. هر دو تلویزیون کیفیت تصویر تقریبا مشابهی ارائه می کنند و جزو بهترین تلویزیون های LED حال حاضر در بازار به شمار می روند. پس صرف نظر از اینکه شیفته ی کدام برند هستید می توانید با خیال راحت نسبت به خرید تلویزیون مورد نظر خود اقدام کنید.

 

 

مطالب بیشتر

فرق OLED با QLED در چیست؟

مقایسه قابلیت های هوشمند برندهای مختلف

بهترین برند های تلویزیون را بشناسید

آشنایی با اصطلاحات تلویزیون های ال جی