Time Shift, PVR و EPG چیست؟

692


متوقف کردن پخش برنامه زنده و عقب جلو کردن قطعا یه ویژگی بدرد بخور برای تلویزیون بحساب میاد!

 

خیلی وقتا هم جدول پخش و تکرار برنامه ها با زمان ما جور نیست و ممکنه بخوایم برنامه رو ضبط و در زمان مناسب تری تماشا کنیم.

 

این قابلیت ها را تقریبا تمامی ست تاپ باکس ها و گیرنده های دیجیتال در اختیار ما قرار می دهند اما، آیا می دانستید تلویزیون شما نیز ممکن است چنین قابلیت هایی داشته باشد؟

 

در این مقاله به بررسی EPG, Timeshift, PVR و Teletext می پردازیم، الفاظی که هنگام خرید تلویزیون ممکن است با آن ها رو به رو شده ولی کاربردشان را ندانید...

Timeshift یا ماشین زمان چیست؟

 

قطعا هیچ چیزی به اندازه ی امکان متوقف یا عقب جلو کردن پخش برنامه زنده رضایت بخش نیست!

 

ماشین زمان نیز دقیقا همین کار را می کند!

 

با قابلیت Timeshift تلویزیون می تواند به صورت خودکار برنامه در حال پخش را در حافظه خود ذخیره کرده و هر زمان که نیاز باشد امکان متوقف کردن یا بازگرداندن آن به عقب را به شما می دهد. دقیقا همانند یک دستگاه DVD پلیر!

البته امروزه اکثر تلویزیون ها برای انجام این کار به یک حافظه ی جانبی چون فلش مموری یا هارد دیسک که به پورت مخصوص USB HDD تلویزیون متصل می شود، نیاز دارند. همچنین هر تلویزیون از فرمت مخصوصی جهت ذخیره سازی فایل ها استفاده می کند که امکان پخش و مشاهده آن در دستگاه های دیگر را از ما می گیرد.

 

PVR چیست و چه فرقی با Timeshift دارد؟

 

PVR قابلیتی است که امکان ضبط برنامه ها و تماشای آن ها را در آینده به شما می دهد.

 

با این امکان می توانید به جدول پخش برنامه های تلویزیون مراجعه کرده، برنامه یا برنامه هایی که می خواهید ضبط شوند را انتخاب کنید و تلویزیون به صورت خودکار با شروع هر برنامه، آن را برای شما ضبط می کند. همچنین برخی تلویزیون ها امکان ضبط همزمان چندین برنامه را نیز به شما می دهند، یعنی مثلا می توانید در عین اینکه شبکه 1 را تماشا می کنید، برنامه ی در حال پخش شبکه 3 را نیز ضبط کنید.

تولید کنندگان تلویزیون الفاظ PVR و Timeshift را معمولا به یک معنی به کار می برند. به عنوان مثال سامسونگ تنها از لفظ Timeshift برای اشاره به قابلیت های ضبط برنامه خود استفاده می کند در حالی که ال جی اصطلاح Time Machine را برای خود پسندیده است. در کل می توان گفت امکان ضبط زنده برنامه ها و توقف یا عقب جلو کردن آن ها را Timeshift و قابلیت ضبط برنامه ها برای تماشای آن ها در آینده را PVR می گویند.

 

 

EPG یا راهنمای الکترونیکی برنامه ها چیست؟

 

یادتان رفته برنامه مورد علاقه تان چه ساعتی پخش می شود؟

 

یا می خواهید از جدول پخش کانال های صدا و سیما مطلع شوید؟

 

در این مواقع EPG به کارتان می آید!

 

EPG به معنای راهنمای الکترونیکی برنامه ها می باشد و زمانی استفاده می شود که بخواهید از جدول و زمانبندی پخش برنامه های مورد علاقه تان مطلع شوید. خصوصا اگر بخواهید با استفاده از قابلیت PVR، لیستی از برنامه ها برای ضبط در آینده را انتخاب کنید، باید از EPG استفاده کنید.

 

رابط کاربری و امکانات صفحه EPG در هر تلویزیون دیجیتال یا دستگاه ست تاپ باکس، متفاوت است.

 

Teletext یا تله تکست چیست؟

 

اون صفحه رنگارنگ زمینه مشکی رو یادتون هست که آخرین اخبار و قیمت ها و لیست برنامه ها و ... باهاش دنبال می کردیم؟

 

اون صفحه همون تله تکسته!

Teletext یا تله تکست چیست؟

 

اون صفحه رنگارنگ زمینه مشکی رو یادتون هست که آخرین اخبار و قیمت ها و لیست برنامه ها و ... باهاش دنبال می کردیم؟

 

اون صفحه همون تله تکسته!

 

تله تکست (Teletext) امروزه به عنوان یک تکنولوژی منسوخ شده به شمار می آید. اکثر شبکه ها چه در داخل و چه در خارج از کشور دیگر صفحه تله تکست را به روز رسانی نمی کنند. همین موضوع باعث شده بودن یا نبودن قابلیت Teletext روی یک تلویزیون اهمیت زیادی نداشته باشد. با آمدن تلویزیون های هوشمند، دسترسی به اطلاعاتی که زمانی تله تکست ها در اختیار ما قرار می دادند با راحتی بسیار بیشتری فراهم شده است.

 

 

جمع بندی

 

قطعا وجود قابلیت هایی چون ماشین زمان، ضبط برنامه ها و جدول پخش کانال ها می توانند زمانی به کار ما بیایند.

 

با وجود اینکه تولید کنندگان تلویزیون امروزه تمایل کمتری برای قرار دادن این قابلیت ها روی دستگاه های خود نشان می دهند ولی همچنان اکثر تلویزیون ها این امکانات را در اختیار شما می گذارند. اگر فکر می کنید در آینده ممکن است یکی از این قابلیت ها به دردتان بخورد پس حتما هنگام خرید تلویزیون از وجود آن ها مطمئن شوید.

 

تلویزیون را از کجا بخریم؟

 

اگر قصد خرید تلویزیون را دارید پیشنهاد می کنیم به فروشگاه اینترنتی سندباد مراجعه کرده و از تخفیفات و پیشنهادات ویژه و بهترین قیمت تلویزیون بهرمند شوید.

 

 

مطالب بیشتر

- آیا وجود بلوتوث برای تلویزیون ضروری است؟

- چرا تلویزیون به USB 3.0 نیاز ندارد؟

- تلویزیون چه فرمت های صوتی تصویری را باید پشتیبانی کند؟

- حسگر نور محیطی (Eco Sensor) در تلویزیون چیست؟