تام کروز از شما می خواهد این قابلیت را در تلویزیون غیر فعال کنید

348


خلاقیت و نوآوری بیش از حد تولید کنندگان تلویزیون، صدای تام کروز رو هم در اورده است!

 

تام کروز در ابتدای آخرین نسخه ی فیلم ماموریت غیر ممکن یعنی "Fallout" به همراه کارگردان فیلم کریستوفر مک کوری از شما می خواهند قابلیتی را در تلویزیون خود غیر فعال کنید.

 

این قابلیت چیست؟

 

با ادامه مقاله همراه باشید تا در مورد این قابلیت منفور صنعت سینما و روش غیر فعال کردن آن آشنا شویم...

Soap Opera Effect چیست؟

 

شاید در مورد سوپ اپرا افکت (Soap Opera Effect) شنیده باشید!

 

قابلیتی که با عنوان "روان کننده ی تصاویر" یا Motion Smoothing شناخته می شود و هنگام فعال سازی تا حد زیادی از ایجاد تاری و پرش در تصاویر جلوگیری می کند. با وجود اینکه این قابلیت هنگام تماشای مسابقات ورزشی و انجام بازی های ویدیویی می تواند ثمر بخش باشد، اما در بین فیلم سازان و صاحبان سینما جایگاهی ندارد.

 

تنظیمات Soap Opera Effect به صورت پیش فرض روی اکثر تلویزیون ها فعال است. فعال بودن این تنظیمات باعث می شود تلویزیون از تکنولوزی خاصی با عنوان "جاگذاری فریم های میانی" ایجاد تاری و پرش در تصاویر را به حداقل برساند. اما مشکل اینجاست که این سبک نمایش فیلم آنطور نیست که کارگردان و فیلم ساز آن در نظر داشته است.

 

در بدترین حالت فعال بودن تنظیمات Soap Opera Effect باعث می شود نه تنها کیفیت فیلم بهتر نشده بلکه به شدت تحت تاثیر قرار گرفته و تصاویری بسیار خنده دار بوجود بیاید...

چطور Soap Opera Effect را غیر فعال کنیم؟

 

غیر فعال کردن سوپ اپرا افکت یا موشن اسموفینگ طبق مدل و برند تلویزیون شما متفاوت است.

 

سامسونگ

تنظیمات تلویزیون های سامسونگ با عنوان Auto Motion Plus شناخته می شود. برای غیر غعال کردن آن باید به تنظیمات تصویر تلویزیون خود رفته و آن را روی off قرار دهید.

 

ال جی

مسیر "Picture Settings" و "Picture Mode Settings" و "Picture Options" و "TruMotion" را دنبال کرده و گزینه ی MEMC را را روی off قرار دهید.

 

سونی

روش انجام این کار در مدل های مختلف تلویزیون سونی متفاوت است. در اکثر مواقع مسیر "Picture Settings" و "Picture & Display" و "Picture Adjustments" و "MotionFLow" را دنبال کرده و آن را روی off قرار دهید.

در دیگر مدل ها و برند های تلویزیون می توانید به سایت یا دفترچه راهنمای آن ها مراجعه کنید.

 

 

جمع بندی

 

در دنیای سینما و موسیقی بسیار مهم است که اثر سازنده را دقیقا همانطور که وی در نظر داشته است، تجربه کنیم.

 

متاسفانه اکثر تولید کنندگان بزرگ تلویزیون در کش و قوس رقابت با یکدیگر این اصل سینما را نادیده گرفته و تنظیمات روان کننده ی تصاویر خود را بدون خواست مشتریان به صورت پیش فرض فعال کرده اند. البته همانطور که گفته شد Motion Smoothing هنگام تماشای مسابقات ورزشی و بازی های ویدیویی تجربه ی بسیار بهتری به ما ارائه می دهد اما طبق نظر Tom Cruise و دیگر بزرگان سینما، این قابلیت در دنیای فیلم جایی ندارد.

 

 

مطالب بیشتر

رفرش ریت (Refresh Rate) در تلویزیون چیست؟

لگ ورودی (Input Lag) چقدر تاثیر در بازی کردن دارد؟

حسگر نور محیطی در تلویزیون چیست؟

تفاوت پنل های IPS و VA در تلویزیون

چه فیلم هایی ارزش دیدن با کیفیت 4K HDR را دارند؟