نسبت کنتراست (Contrast Ratio) چیست؟

346


نسبت کنتراست مهم ترین عامل تعیین کننده کیفیت تصویر است!

 

نسبت کنتراست تفاوت بین نقاط تاریک و روشن تصویر را مشخص می کند. هرچه این تفاوت بیشتر باشد به طبع کیفیت تصویر نیز بیشتر می شود هنگام خرید تلویزیون توجه به نسبت کنتراست خیلی مهم است زیرا یک تلویزیون با کنتراست پایین نمی تواند تصاویر را با وضوح و کیفیت مناسب نمایش دهد.

 

برای تعیین نسبت کنتراست از اعدادی مانند 1000:1، 3000:1 و گاهی از اعداد مضحکی چون 150,000:1 یا 2,000,000:1 استفاده می کنند که متاسفانه این اعداد بیشتر جنبه ی تبلیغاتی داشته و برای مشخص کردن نسبت دقیق کنتراست مناسب نمی باشند.

در این مقاله به بررسی نسبت کنتراست پرداخته و تفاوت کنتراست واقعی با کنتراست داینامیک را مشخص می کنیم...

 

 

نسبت کنتراست (Contrast Ratio) چیست؟

نسبت کنتراست به زبان ساده تفاوت بین تاریک ترین و روشن ترین نقاط تصویر را مشخص می کند.

 

نسبت کنتراست 1000:1 به این معنی است که روشن ترین پیکسل 1000 بار روشن تر از تاریک ترین پیکسل است. هرچه تفاوت بین تاریک ترین و روشن ترین نقاط تصویر بیشتر باشد به مراتب کیفیت تصاویر نیز بیشتر می شود.

همانطور که گفته شد نسبت کنتراست را با اعدادی مثل 1000:1 یا 3000:1 مشخص می کنند. راحت است بگوییم هرچه این عدد بزرگ تر باشد پس نسبت کنتراست هم به همان اندازه بهتر است اما تولید کنندگان تلویزیون از اعداد غیر واقعی برای تعیین کنتراست تلویزیون های خود استفاده می کنند که باعث شده این اعداد غیر قابل اعتماد شوند.

 

 

خب روش تشخیص نسبت کنتراست خوب چیست؟

 

بهترین و راحت ترین روش اینست که تلویزیون مورد نظر را از نزدیک ببینید. روش قابل اعتماد تر اینست که نقد و بررسی سایت های بی طرف را مطالعه کنید. این سایت ها با تست هایی که روی تلویزیون انجام می دهند می توانند اطلاعات مهمی چون نسبت کنتراست واقعی، نرخ به روز رسانی واقعی و ... را مشخص کنند.

 

به عنوان یک راهنمایی کلی تلویزیون های VA با محدوده کنتراستی بین 2000:1 تا 5000:1 نسبت به تلویزیون های IPS که کنتراستی در اطراف 1000:1 دارند، کیفیت تصویر بهتری ارائه می دهند.

 

مقاله تکمیلی: فرق پنل های IPS و VA چیست؟

 

ولی این اعداد عجیب غریبی مثل 10,000,000:1 که کمپانی ها استفاده دقیقا چه هستند؟ این مارا به کنتراست داینامیک یا Dynamic Contrast می راسند...

 

 

کنتراست داینامیک یا Dynamic Contrast چیست؟

 

کنتراست داینامیک به تلویزیون اجازه می دهد کنتراست را به صورت خودکار بالا و پایین کند!

 

با فعال بودن تنظیمات کنتراست داینامیک، تلویزیون تصاویر را پیش از نمایش، پردازش کرده و کنتراست نقاط مختلف آن را تنظیم می کند. تلویزیون های امروزی با تجزیه تصاویر به لایه های مختلف می توانند کنتراست و کیفیت تصاویر را تا حد زیادی بهبود بخشند. با وجود اینکه این روش می تواند تصویر بسیار بهتری نسبت به تلویزیون های عادی ارائه کند اما همچنان نسبت به تلویزیونی که به صورت واقعی کنتراست بالایی ارائه می کند، کیفیت کمتری دارند.

اعداد بزرگی چون 2,000,000:1 که شرکت های تولید کننده برای تعیین نسبت کنتراست استفاده می کنند در واقع کنتراست داینامیک است و نه کنتراست واقعی! این اعداد تنها جنبه ی تبلیغاتی داشته و ارزش دیگری ندارند.

 

امروزه تلویزیون OLED با قابلیت خاموش کردن پیکسل ها به صورت تک به تک قادرند بهترین نسبت کنتراست و کیفیت تصویر ممکنه را ارائه کنند. این تلویزیون ها با نسبت کنتراست بی نهایت یا Infinite Contrast شناخته می شوند که البته این خود ادعایی مضحک است.

 

 

مطالب بیشتر

تفاوت OLED ال جی و QLED سامسونگ چیست؟

Wide Color Gamut چه کاربردی در تلویزیون دارد؟

آیا تلویزیون HDR بخریم یا نه؟

4K چیست و چه تفاوتی با Full HD دارد؟