دالبی اتموس (Dolby Atmos) چیست؟

425


اگر خوره ی فیلم های سینمایی باشید به احتمال زیاد اسم Dolby Atmos به گوشتان خورده است!

 

این تکنولوژی به عنوان انقلابی در زمینه صدای فراگیر به شمار می رود!

 

دالبی اتموس صدا را تا حد زیادی به دنیای واقعی نزدیک می کند طوری که احساس کنید در صحنه ی فیلم، مستند یا بازی  واقعا حضور دارید. این استاندارد صوتی صدا را از گیر و بند کانال ها رها کرده و به آن اجازه می دهد آزادانه در فضا گردش کند. یکی از خصوصیات اصلی دالبی اتموس بوجود آوردن امکان شنیدن صدا از بالای سر است که به شما اجازه می دهد افکت های صوتی را علاوه بر رو به رو، کناره ها و پشت سر، از بالای سرتان نیز گوش کنید.

در مقاله ی مقایسه Dolby Digital و DTS شمه ای از Dolby Atmos را بررسی کردیم - در این مقاله اندکی بیشتر خود را در دریای صدای فراگیر غرق می کنیم...

 

دالبی اتموس (Dolby Atmos) چیست؟

 

توپ هایی در فضا!!

 

این ساده ترین تشابهی است که برای تعریف دالبی اتموس می توان به کار برد - صدا مانند توپ هایی در محیط اطراف شما آزادانه گردش می کند طوری که می توانید دقیقا تشخیص دهید هر صدا از کدام سمت و در چه فاصله ای می آید!

به زبان فنی تر دالبی اتموس (Dolby Atmos) نام یک تکنولوژی صدا فراگیر است که توسط کمپانی Dolby ساخته و پرداخته شده است. این تکنولوژی اولین بار در سال 2012 با فیلم انیمیشن Brave به دنیا معرفی شد.

 

ویژگی اصلی این استاندارد صوتی اضافه شدن اسپیکر های سقفی به مجموعه اسپیکر هاست. با اضافه شدن لایه ارتفاع امکان بهره بری از تمام پتانسیل صدای فراگیر بوجود آمده طوری که شنونده احساس می کند واقعا در محیط فیلم، بازی و یا حتی سالن موسیقی حضور فیزیکی دارد.

 

با دالبی اتموس صدا می تواند به صورت دقیق در فضا مشخص شده و تنها به کانال ها محدود نباشد. با این قابلیت تولید کنندگان فیلم های سینمایی آزادی عمل بیشتری داشته و هر طور بخواهند می توانند با صدا در یک فضای به اصطلاح "سه بعدی" بازی کنند.

 

مثلا فرض کنید سکانسی از فیلمی را تماشا می کنید که یک هلیکوپتر از بالای سر بازیگر در حال عبور است!

 

با استفاده از اتموس و حرکت آزادانه ی صدا احساس می کنید هلیکوپتر واقعا دارد از روی سرتان عبور می کند.

به علاوه شنیدن صدای آواز پرندگان، صدای مهیب حرکت موشک در آسمان، صدای ریزش قطرات باران در یک فیلم عاشقانه، صدای شلیک گلوله و فریاد سربازان در فضای جنگ، صداهای دلهره آور یک فیلم ترسناک و ... با دالبی اتموس قطعا تاثیر گذاری و لذت بسیار بیشتری خواهند داشت.

 

 

مزایای Dolby Atmos از نگاه Dolby

 

حرکت آزاد صدا در اطراف شما

صدا به یک یا چند کانال محدود نبوده و می تواند در یک فضای سه بعدی به صورت دقیق جاگذاری شود.

 

اضافه شدن لایه ی بالای سر

با امکان پخش صدا از بالای سر این طور به نظر می رسد که اشیاء واقعا دارند از بالای سر شما حرکت می کنند.

 

کیفیت فوق العاده ی صدا

تمامی افکت های صدا از مکالمات گرفته تا سکانس های آرام و صحنه های اکشن تماما با ظرافت، عمق و جزئیات فراوان قابل شنیدن است.

 

حس تازه از تماشای فیلم

دالبی اتموس حس تازه ای از شنیدن جلوه های صوتی فیلم های مورد علاقه تان به شما می دهد.

 

 

برای شنیدن صدای Dolby Atmos به چی تجهیزاتی نیاز داریم؟

 

در خانه - حداقل به یک جفت اسپیکرهای سقفی یا اسپیکرهایی که بتوانند صدا را به بالا پرتاب کنند!

 

با توجه به اینکه هرکسی امکان نصب اسپیکر به سقف خانه اش را ندارد تنها گزینه ای که باقی می ماند استفاده از اسپیکر یا سندبارهایی است که بتوانند صدا را به سقف خانه پرتاب کنند. این اسپیکر ها با عنوان "Atmos Enabled" شناخته می شوند که علاوه بر پخش مستقیم صدا از بلندگوهایی جهت پرتاب صدا به بالا نیز مجهز شده اند.

در کل ساده ترین تجهیزاتی که برای شنیدن دالبی اتموس نیاز دارید شامل موارد زیر می شود...

 

- بلندگو یا ساندبار. ساندبار یا بلندگو های سازگار با دالبی اتموس که با برچسب "Dolby Atmos Enabled" شناخته می شوند.

 

- گیرنده صوتی/تصویری (AVR). وظیفه تقویت و پردازش سیگنال های صوتی و ارتباط با بلندگو ها را بر عهده دارد. در صورتی که از یک ساندبار مجهز به Dolby Atmos استفاده کنید به AVR نیاز نخواهید داشت.

 

- محتوای سازگار. امروزه عنوان های قابل قبولی از فیلم های سینمایی، بازی های کامپیوتری و حتی آلبوم های موسیقی سازگار با دالبی اتموس در دسترس بوده و هر روز شاهد معرفی عنوان های جدیدی هستیم.

 

- پخش کننده محتوا. خوشبختانه در این مورد دستتان بسیار باز است زیرا اکثر بلوری پلیر ها، کنسول های بازی و ست تاپ باکس ها از Dolby Atmos پشتیبانی می کنند. برخی تلویزیون ها (اولد ال جی) نیز به سیستم صوتی سازگار با اتموس مجهز هستند.

علاوه بر خانه امکان شنیدن صدای اتموس در سینما نیز فراهم است که خوشبختانه خبرهایی از ساخت سینماهای سازگار با این تکنولوژی در کشورمان نیز به گوش می رسد. صنعت موبایل، تبلت و کامپیوتر نیز به نوبه خود تحت تاثیر دالبی اتموس قرار گرفته و برخی شرکت های بزرگ تولید کننده این تجهیزات، محصولات خود را با بلندگوهای سازگار با Atmos عرضه می کنند. شاید یکی از راحت ترین روش های شنیدن صدای دالبی اتموس استفاده از یک جفت هدست باشد که با نصب برنامه مخصوصی روی گوشی هوشمند یا کامپیوتر این امکان فراهم شده است. در صنعت گیم نیز با توجه به اینکه فعلا دالبی اتموس در انحصار مایکروسافت می باشد فقط می توان روی کنسول این شرکت یعنی Xbox One تجربه بازی با صدای Dolby Atmos را بدست آورد.

 

 

DTS:X چیست و چه فرقی با Dolby Atmos دارد؟

 

DTS را می شناسید؟... رقیب Dolby است!

 

این شرکت پس از دیدن موفقیت دالبی اتموس استاندارد صدای فراگیر سه بعدی خود را با عنوان DTS:X معرفی کرده تا شاید سهمی از این بازار بدست آورد. برخلاف Dolby Atmos این تکنولوژی به تجهیزات خاصی نیاز نداشته و بدون نیاز به اسپیکرهای سقفی یا بلندگوهای مخصوصی که صدا را به بالا پرتاب می کنند، می توان با یک سینمای خانگی یا سندبار معمولی نیز از آن استفاده کرد.

 

با وجود اینکه DTS:X هنوز راه زیادی برای رسیدن به Dolby Atmos دارد ولی خوشبختانه تجهیزات زیادی چون گیرنده های صوتی تصویری، بلوری پلیر ها، ساندبار ها و ... با آن سازگاری پیدا کرده اند. تعداد قابل قبولی از عنوان های فیلم نیز برای این استاندارد ساخته شده است. DTS:X برای کسانی که نمی خواهند از اسپیکرهای مخصوص برای شنیدن صدای سه بعدی استفاده کنند، گزینه ای ایده آل می باشد.

جمع بندی

 

می توان صدای سه بعدی را تا حد زیادی به استریو تشبیه کرد... همانطور که استریو صنعت صدا را متحول کرد، تکنولوژی صدای سه بعدی نیز می تواند به عنوان انقلابی در صنعت صدا و موسیقی شناخته شود. اگر خوره ی فیلم های سینمایی هستید و می خواهید تجربه ی تازه ای از شنیدن صدا و تماشای فیلم های بدست بیاورید، قطع با هزینه کردن برای تهیه تجهیزات دالبی اتموس (Dolby Atmos) ضرر نخواهید کرد!

 

 

 

مطالب بیشتر

- فیلم هایی که ارزش دیدن با کیفیت 4K HDR را دارند

- Dolby Digital چیست و چه فرقی با DTS دارد؟

- چرا خرید یک ساندبار در کنار تلویزیون ضروری است؟

- توان صوتی تلویزیون باید چند وات باشد؟

- های فای Hi-Fi چیست؟