تلویزیون با سطح ضد بازتاب چه کاربردهایی دارد؟

357


تلویزیون و نور دشمن یکدیگرند!

 

تابیدن نور روی سطح تلویزیون می تواند کیفیت تصویر را تا حد زیادی کاهش داده و لذت تماشای تلویزیون را به کلی از بین ببرد.

 

به همین دلیل یا باید با استفاده از ترفندهایی شدت نور تابیده به تلویزیون را کاهش داده یا از تلویزیونی استفاده کرد که کمترین میزان بازتاب نور را داشته باشد. این تلویزیون ها درصد زیادی از نور تابیده روی سطح خود را جذب یا به اطراف پخش می کنند و امکان تماشای تلویزیون را در محیط های پر نور بدون افت کیفیت فراهم می آورند - برخلاف تلویزیون هایی که تماشای آن ها در طول روز عملا غیر ممکن است...

در این مقاله اندکی راجب تلویزیون های ضد بازتاب و روش های مقابله با انعکاس نور از سطح تلویزیون می پردازیم...

 

 

تلویزیون ضد بازتاب (Anti Reflective) دقیقا چیست؟

 

به تلویزیونی که روی سطح آن از نوعی فناوری ضد انعکاس نور استفاده شده که می تواند تا حد زیادی نورهای تابیده به سطح خود را جذب یا دفع کند، تلویزیون ضد بازتاب یا Anti Reflective می گویند.

همانطور که می دانید بازتاب نور هرچه روی تلویزیون کمتر باشد، بهتر است.

 

تلویزیونی که بازتاب نور زیادی داشته باشه به معنای واقعی کلمه قشنگ ... از خجالت کیفیت تصویر درمیاد!

 

اگر تلویزیون تان را رو به پنجره یا محیطی که نور مستقیم زیادی بهش می تابه قرار داده باشید به احتمال زیاد متوجه منظورم می شوید. شاید یکی از راه حل های ساده این مسئله تماشای تلویزیون در شب هنگام و با چراغ های خاموش باشد که متاسفانه این گزینه برای اکثریت مردم امکان پذیر نیست. در طول روز حتی اگر نور مستقیمی هم به سطح تلویزیون شما نتابد باز وجود نور محیطی تا حد زیادی کیفیت تصویر را کاهش می دهد - شما نمی توانید خورشید را خاموش کنید!

 

به عنوان مثال شرکت سامسونگ در برخی تلویزیون های QLED خود از نوعی تکنولوژی ضد بازتاب با عنوان Anti-Glare کمک گرفته است. سطح این تلویزیون ها از نقطه های بسیار ریزی تشکیل شده اند که درصد زیادی از نورهای تابیده را به دام انداخته و بازتاب بسیار کمی بوجود می آورند. همچنین شرکت های سونی و الجی در تلویزیون های رده بالای OLED و کوانتوم دات خود نیز تا حد زیادی مشکل انعکاس نور را حل کرده اند.

تفاوت تلویزیون های تمام براق و نیمه براق

 

امروزه سطح تلویزیون ها را به دو صورت می سازند: تمام براق و نیمه براق.

 

تلویزیون های رده بالای تقریبا تمامی شرکت ها به صورت تمام براق تولید می شود. این تلویزیون ها از پس نور های محیطی به خوبی بر می آیند ولی با نورهایی که به صورت مستقیم روی سطح آن ها می تابد زیاد جور نیستند.

 

برعکس، تلویزیون های نیمه براق که اکثریت تولیدات شرکت ها را تشکیل می دهد با نورهایی که به صورت مستقیم به آن ها می تابند به خوبی کنار آمده ولی با نور های محیطی مشکل دارند.

 

نتیجه؟ اگر فکر می کنید قرار است نور مستقیم زیادی به تلویزیون بتابد بهتر است مدل های نیمه براق در غیر اینصورت تمام براق را انتخاب کنید.

 

تلویزیون های سطح مات نیز زمانی در دسترس بودند ولی متاسفانه امروز دیگر تولید نمی شوند. این تلویزیون ها به جای بازتاب نور، آن را روی سطح خود پخش می کردند که این موضوع آن ها را جهت تماشا در محیط های پر نور بسیار ایده آل می کرد.

روش های دیگر مقابله به انعکاس نور...

 

- فیلترهای ضد بازتاب. فیلترهای ضد انعکاس نور با سطح ماتی که دارند روی تلویزیون چسبیده و مشکل بازتاب نور را به خوبی برطرف می کنند - این فیلتر ها از بازار قابل تهیه هستند.

- افزایش شدت نور تلویزیون. تلویزیون های امروزی می توانند تا حد زیادی روشن شوند - هر چه شدت نور تلویزیون بیشتر باشد، تماشای آن در محیط های پر نور آسان تر می شود.

- تاریک کردن محیط. اگر نمی خواهید (یا نمی توانید) در شب تلویزیون تماشا کنید با استفاده از پرده های مخصوص دودی می توانید در طول روز محیط خانه را کاملا تاریک کرده و بدون مزاحمت خورشید به تماشای تلویزیون بپردازید.

- آیا نور تلویزیون در تاریکی اذیتتان می کند؟ با نزدیک تر نشستن به تلویزیون، کاهش نور یا انتخاب حالت سینمایی می توانید از خستگی چشم هایتان جلوگیری کنید.

- جابجایی تلویزیون. اگر تلویزیون را جایی گذاشته اید که نور زیادی به آن می تابد، با یک جابجایی ساده می توانید تا حد زیادی مشکلات انعکاس نور از سطح آن را برطرف کنید.

جمع بندی

 

مثل همیشه انتخاب بین بودن یا نبودن یک قابلیت به خود شما و شرایط تان بستگی دارد - وجود قابلیت ضد بازتاب برای تلویزیون ضروری نیست - اگر فکر می کنید قرار است تلویزیون را رو به پنجره یا هرجایی که قرار است نور زیادی به آن بتابد قرار دهید، خوب است پیش از خرید خود مطمئن شوید تلویزیون با نور های اطرافش به خوبی کنار می آید. اگر مشکل نورهای محیطی است تلویزیون تمام براق و اگر نورهای مستقیم است تلویزیون نیمه براق برایتان مناسب است.

 

به یاد داشته باشید که هیچ وقت نمی توان 100% بازتاب نور را از سطح تلویزیون از بین برد!

 

 

تلویزیون را از کجا بخریم؟

 

اگر قصد خرید تلویزیون را دارید پیشنهاد می کنیم به فروشگاه اینترنتی سندباد مراجعه کرده و از تخفیفات و پیشنهادات ویژه و بهترین قیمت تلویزیون بهرمند شوید.

 

 

 

مطالب بیشتر

با مهمترین عامل کیفیت تصویر - نسبت کنتراست - آشنا شوید...

فناوری HDR چیست و چه کاربردی در تلویزیون دارد؟

آشنایی با تلویزیون های Nano Cell یا Super UHD ال جی