Chroma Subsampling چیست و چه کاربردی در تلویزیون دارد؟

185


کسانی که می خواهند از تلویزیون به عنوان مانیتور استفاده کنند باید اندک اطلاعاتی در مورد قابلیتی در تلویزیون خود داشته باشند.. Chroma Subsampling.

 

به زبان ساده Chroma Subsampling داده های ارسال شده به تلویزیون را فشرده می کند تا بتوان در آن واحد اطلاعات بیشتری را به تلویزیون ارسال کرد.

 

این فناوری چگونه داده ها را فشرده می کند؟ با کاهش دادن اطلاعات بیت های رنگ!

 

به دلیل اینکه چشم انسان نسبت به تغییرات رنگ حساسیت کمی از خود نشان می دهد می توان بدون اینکه افت کیفیتی در تصویر وجود آید، اطلاعات بیت های رنگ را تا حد زیادی کاهش داد. این کار امکان استفاده از حداکثر توان پهنای باند در دسترس را بوجود آورده و در هزینه های انتقال اطلاعات از بستر اینترنت و کابل های HDMI صرفه جویی قابل ملاحظه ای می کند.

موقع تماشای فیلم های سینمایی، مسابقات ورزشی، برنامه های تلویزیونی و حتی بازی ها این تفاوت در رنگ ها توسط چشم انسان قابل تشخیص نیست. تنها زمانی اطلاعات رنگی از دست رفته خود را نشان می دهند که از تلویزیون به عنوان مانیتور استفاده کنیم.

 

در این مواقع نوشته ها رو به تاری گرایش پیدا کرده تا جایی که دیگر قابل تشخیص نباشند. (تصویر سمت راست افت کیفیت و تصویر سمت چپ کیفیت مطلوب را نشان می دهد)

چاره ی کار در این مواقع چیست؟ خیلی ساده غیر فعال کردن فشرده سازی با روش 4:4:4.

 

 

آشنایی با 4:4:4 , 4:2:2 , 4:2:1

 

نوع و شدت فشرده سازی را معمولا با اعدادی به صورت X:Y:Z نشان می دهند که سه مورد از متداول ترین آن ها را در زیر آورده ایم...

 

- 4:4:4. هیچ فشرده سازی صورت نگرفته و اطلاعات نور و رنگ به صورت کامل ارسال می شوند. هنگام استفاده از تلویزیون به عنوان مانیتور 4:4:4 بهترین حالت است.

 

- 4:2:2. افرادی که به صورت حرفه ای در صنعت عکاسی و ویدیو فعالیت می کنند با این روش سر و کار دارند.

 

- 4:2:0. متداول ترین روش فشرده سازی اطلاعات رنگ هاست که در دیسک های بلوری، سرویس های آنلاین پخش فیلم و غیره و غیره استفاده می شود. 4:2:0 بدون اینکه تاثیر محسوسی رو کیفیت تصویر بگذارد تا حد زیادی حجم اطلاعات را کاهش می دهد.

 

 

چطور حالت 4:4:4 را برای استفاده از تلویزیون به عنوان مانیتور انتخاب کنیم؟

 

اگر تلویزیون شما از 4:4:4 پشتیبانی کند به احتمال زیاد هنگام انتخاب حالت PC در تنظیمات تلویزیون خود می توانید فشرده سازی را غیر فعال کرده و تصاویر و نوشته ها را با بالاترین وضوح ممکن تماشا کنید.

 

حتما هنگام خرید تلویزیون اگر قصد استفاده از آن به عنوان مانیتور را دارید با کمی پرس و جو، مطمئن شوید که Chroma Subsampling 4:4:4 را پشتیبانی می کند.

 

 

 

مطالب بیشتر

- ارتقاء کیفیت تصویر (Upscalling) چیست؟

- آشنایی با نسبت کنتراست (Contrast Ratio) در تلویزیون

- 4K چیست و چه فرقی به Full HD دارد؟

- تلویزیون HDR بخریم یا نخریم؟