استفاده از تلویزیون به عنوان مانیتور

358

تلویزیون قدیمی تان زیادی کهنه شده و قصد نو کردن آن را دارید؟ شایدم مدت هاست گذاشته اید گوشه ای خاک بخورد!

 

به جای اینکه تو دیوار ردش کنید بره می تونید استفاده مفیدی ازش ببرید.. چه استفاده ای؟ استفاده به عنوان مانیتور کامپیوتر!

 

تلویزیون به عنوان مانیتور دوم در کنار مانیتور اصلی کامپیوتر یا لپ تاپ می تواند بسیار کارامد باشد.


تلویزیون ها معمولا سایز بزرگی دارند و برای دیدن فیلم و بازی کردن بسیار مناسب تر از صفحات کوچیک مانیتور ها هستند. شایدم دسکتاپ مانیتورتان مدام شلوغ می شود و دنبال جایی می گردید تا تمام پنجره های باز شده را به صفحه دیگری منتقل کنید. برای اینکار می توانید از تلویزیون به عنوان نوعی سطح آشغال پنجره های ویندوز و از مانیتور برای کارهای اصلی تان بهره بگیرید.

 

 

چگونه تلویزیون را به کامپیوتر وصل کنیم؟

 

وصل کردن تلویزیون به کامپیوتر خیلی راحته!

 

اکثر کامپیوتر ها و لپ تاپ ها امروزه حداقل دارای یک پورت خروجی HDMI هستند که با وصل شدن به یکی از پورت های HDMI تلویزیون هم صدا و هم تصویر را با هم منتقل می کند.

 

اگر کامپیوتر شما قدیمی است، باید از تبدیل های مناسب VGA یا DVI استفاده کنید و اگر مدل آن جدیدتر است باید از تبدیل DisplayPort به HDMI کمک بگیرید.

پس از وصل کردن تلویزیون به کامپیوتر یا لپ تاپ، ورودی تلویزیون را به HDMI تغییر دهید. کامپیوتر معمولا به صورت خودکار تلویزیون را شناسایی کرده و تنها کاری که باید انجام دهید انتخاب نحوه استفاده از این دو نمایشگر است... (در ویندوز با زدن دکمه Win+P تنظیمات باز می شوند)

 

گزینه 1. فقط مانیتور تصویر را نشان می دهد (PC screen only)

 

گزینه 2. مانیتور و تلویزیون یک تصویر را نشان می دهند (Duplicate)

 

گزینه 3. فقط تلویزیون تصویر را نشان می دهد (Second screen only)

 

گزینه 4. تلویزیون، صفحه مانیتور را گسترش داده طوری که هر دو تصویر مجزایی نمایش دهند. (Extend)

 

همانطور که می توانید حدس بزنید، متداول ترین گزینه، گزینه آخر است. با این کار فضا و آزادی عمل زیادی در اختیارتان قرار می گیرد. معمولا کسانی که به صورت حرفه ای با کامپیوتر کار می کنند از دو یا چند مانیتور برای سرعت بخشیدن به عملکردشان استفاده می کنند.

پس از نمایش تصویر در تلویزیون متوجه می شوید که فونت ها، آیکون ها و تقریبا همه چیز فوق العاده ریز شده اند. برای رفع این مشکل باید به تنظیمات نمایش ویندوز یا هر سیستم عاملی که استفاده می کنید رفته و سایز المان های صفحه را افزایش دهید.

 

تنظیم تلویزیون جهت استفاده از آن به عنوان مانیتور

 

برای کاربردهای عادی با ویندوز یا مک بهتر است حالت PC را روی تلویزیون خود فعال کنید. با فعال سازی این حالت، تلویزیون از فشرده سازی داده های رنگی جلوگیری کرده و تصاویر را با بهترین وضوح ممکن نمایش می دهد.*

 

لازم به گفتن نیست که برای بازی کردن بهتر است حالت Game Mode روی تلویزیون فعال باشد تا کمترین میزان تاخیر ورودی را هنگام بازی تجربه کنید. همچنین توصیه می شود موقع بازی کردن تنظیمات ضد موشن بلور (Motion Bur) تلویزیون خود را فعال کرده تا با تاری و پرش کمتری مواجه شوید.

 

توجه کنید که اگه تلویزیون شما 4K باشد برای گرفتن بهترین نتیجه، کارت گرافیک شما نیز باید 4K را پشتیبانی کند.

 

*Chroma Subsampling نام فناوری است که اطلاعات بیت های رنگ تصویر را کاهش داده تا از پهنای باند در دسترس حداکثر استفاده ی ممکن صورت پذیرد. برای استفاده از تلویزیون به عنوان مانیتور بهتر است تلویزیون شما از قابلیت Chroma Subsampling 4:4:4 پشتیبانی کند.

جمع بندی

 

دیدین به همین راحتی تلویزیونی که گوشه اتاقتون داشت خاک می خورد رو وصل کردین به کامپیوتر و الان یه مانیتور گنده دارین که می تونین ازش استفاده کنین!

 

فقط توجه داشته باشید که هر چه سایز تلویزیون شما بزرگ تر باشه احتمال اینکه افت کیفیت بیشتری در تصاویر مشاهده کنید نیز بیشتر خواهد شد - خصوصا اگر تلویزیون شما از تراکم پیکسل کمتری برخوردار باشه. به همین دلیل بهتره همواره تلویزیون را اندکی دورتر نسبت به فاصله ای که مانیتور را قرار می دهید، مستقر کنید تا با کم ترین افت کیفیت مواجه شوید.

 

 

تلویزیون را از کجا بخریم؟

 

اگر قصد خرید تلویزیون را دارید می توانید به فروشگاه اینترنتی سندباد مراجعه کرده و از تخفیفات و پیشنهادات ویژه و بهترین قیمت تلویزیون بهرمند شوید.

 

 

 

مطالب بیشتر

- چگونه تلویزیون را به گوشی وصل کنیم؟

- DLNA چیست و چه کاربردی در تلویزیون دارد؟

- آشنایی با انواع ورودی و کابل HDMI

- چرا تلویزیون به USB 3.0 نیاز ندارد