این تنظیمات تلویزیون را غیر فعال کنید!

174


شاید عقل سلیم بهتان بگوید که بهتر است از هر قابلیت یا امکانی که تلویزیون تان ارائه می دهد نهایت استفاده را ببرید تا ارزش پولی که بابتش پرداخته اید را داشته باشد! ولی...

 

برای گرفتن بهترین کیفیت تصویر از تلویزیون تان بهتر است بسیاری از این تنظیمات پیش فرض فعال آن را غیر فعال کنید!

 

به گزارش وبسایت Consumer Reports - بزرگ ترین سایت تست و رتبه بندی لوازم خانگی در آمریکا - غیر فعال کردن این سه قابلیت تلویزیون باعث می شود کیفیت تصویر بهتری را از آن شاهد باشید...

 

 

1. کاهش دهنده نویز (Noise Reduction)

 

شاید بپرسید اصلا چرا باید جلوی تلویزیون را بگیرم که از شر نویز خلاص شود؟!

 

البته تا حدی هم درست فکر می کند..

 

اگر همچنان فیلم های کم کیفیتی چون شبکه های صدا و سیما یا ماهواره را تماشا می کنید (که خیلی هامون هم اینکارو می کنیم!) بهتر است این تنظیمات فعال بماند تا کمترین میزان نویز را در تصویر شاهد باشید.

 

ولی موقع تماشای شبکه های HD و فیلم های با کیفیت بالا نه تنها از کیفیت بیشتری بهرمند نمی شوید بلکه مقداری از جزئیات ریز تصویر در طی این پروسه ی "کاهش دادن نویز" از بین می رود.

 

با غیر فعال کردن تنظیمات کاهش دهنده نویز (Noise Reduction) هنگام تماشای تصاویر HD می توانید از وضوح و جزئیات ریز بیشتری در تصاویر بهرمند شوید.

2. بهبود دهنده لبه یا شارپنس (Edge Enhancement)

 

شارپنس در مقابل تاری قرار می گیرد و هرچی تصویر "شارپ تر" باشد، وضوح و جزئیات بیشتری از آن قابل دیدن است...

 

پس اصلا چرا باید بهبود دهنده شارپنس رو غیر فعال کنیم؟!

 

متاسفانه فعال بودن این تنظیمات در تلویزیون نه تنها وضوح بیشتری به تصویر نمی بخشد بلکه اندکی از جزئیات آن را نیز از بین می برد و در برخی موارد باعث میشود حاله ای دور اشیاء دیده شود.

 

به همین دلیل بهتر است تنظیمات بهبود دهنده لبه (Edge Enhancement) را کلا خاموش کرده یا آن را در کمترین حالت ممکن قرار دهید.

 

 

3. روان کننده تصویر (Motion Smoothing)

 

روان کننده تصویر همانطور که از نام آن نیز استنباط می شود، تصاویر روان تری به شما تحویل می دهد. یعنی چه؟! یعنی تا حد زیادی از بروز تاری و پرش در تصاویر جلوگیری می کند.

 

برخلاف دو مورد قبلی شاید بخواهید بگذارید روان کننده تصویر در شرایطی فعال بماند!

 

این قابلیت موقع تماشای مسابقات ورزشی و بازی های ویدیویی به خوبی خود را نشان می دهد و می تواند تصاویری کاملا روان و عاری از تاری و پرش به شما تحویل دهد؛ ولی روان کننده تصویر در صنعت سینما بسیار منفور بوده تا حدی که سازندگان فیلم در ابتدای فیلم هایشان نیز از شما می خواهند آن را خاموش کنید...

 

مدرک: تام کروز به همراه کارگردان فیلم ماموریت غیر ممکن از شما می خواهند Motion Smoothing را غیر فعال کنید...

 

فعال کردن روان کننده تصویر (Motion Smoothing) موقع تماشای فیلم های سینمایی حس "فیلمی" آن ها را از بین برده و حالتی بوجود می آورد که زیاد خوشایند سازندگان و خوره های فیلم نیست (Soap Opera Effect).

 

تولید کنندگان تلویزیون از اسامی مختلفی جهت اشاره به قابلیت های روان کننده تصویر خود استفاده می کنند - Auto Motion Plus سامسونگ، TruMotion ال جی، MotionFlow سونی - در مقاله تام کروز روش غیر فعال کردن این تنظیمات در هر یک از این تلویزیون ها آورده شده است.

 

 

کلام آخر

 

ببینید به عنوان کلام آخر یادتان باشد که بهترین تنظیمات تلویزیون، تنظیماتی است که خودتان از آن راضی هستید. انقدر با تنظیمات تلویزیون بازی کنید تا کاملا از نتیجه آن راضی شوید. این مقاله ها فقط حکم راهنما را داشته و در نهایت این نظر خودتان است که اهمیت دارد.

 

منبع: Consumer Reports

 

 

تلویزیون را از کجا بخریم؟

 

اگر قصد خرید تلویزیون را دارید پیشنهاد می کنیم به فروشگاه اینترنتی سندباد مراجعه کرده و از تخفیفات و پیشنهادات ویژه و بهترین قیمت تلویزیون بهرمند شوید.

 

 

 

مقالات مرتبط

- ارتقاء کیفیت تصویر (Upscalling) چیست؟

- آشنایی با نسبت کنتراست (Contrast Ratio) در تلویزیون

- رفرش ریت (Refresh Rate) چیست؟