تلویزیون هوشمند جاسوسی شما را می کند!

201


تلویزیون هوشمند نیز مثل تمامی دستگاه هایی که به اینترنت متصل می شوند می تواند به عنوان وسیله ای جهت جاسوسی از شما استفاده شود.

 

تلویزیون های هوشمند با مجهز به شدن به قابلیت هایی چون میکروفن، دوربین و البته اتصال به اینترنت بعد از گوشی های هوشمند و کامپیوتر پتانسیل بالایی جهت جمع آوری و سوء استفاده از اطلاعات شخصی شما پیدا کرده اند.

 

تمامی برنامه ها، فیلم ها، آهنگ ها، فرمان های صوتی، سایت ها و کلا هر اطلاعاتی که وارد می کنید پیش از آنکه حتی در تلویزیون شما به نمایش درآیند ابتدا به شرکت های طرف قرارداد با تولید کنندگان تلویزیون ارسال می شوند. این شرکت ها اطلاعات شما را ذخیره کرده و از آن ها جهت نمایش محتوا و تبلیغات متناسب با سلیقه شما و دیگر اعضای خانواده تان استفاده می کنند.

شاید بپرسید ما که در ایران هستیم و این اطلاعات به چه درد شرکت های خارجی می خورد؟!

 

البته تا حدی هم درست فکر می کنید!

 

اکثر این سرویس های تبلیغاتی در ایران محدود هستند و عملا شرکت های خارجی نمی توانند تبلیغی نشان دهند که به درد شما یا خودشان بخورد ولی این موضوع دلیل نمی شود که اطلاعات شما اصلا به کارشان نیاید زیرا هر زمان بخواهند می توانند از آن ها به نفع یا حتی ضرر شما استفاده کنند.

 

 

مسائل قانونی چه می شود؟

 

میدانید چیست؟ شما تمام شرایط و ضوابط این قضیه را پذیرفته اید!

آن متن های طولانی که کورکورانه هنگام راه اندازی تلویزیون و برنامه های دیگر به اصطلاح "Accept" می کنیم یا به خاطر بیاورید.

 

بین آن خروار نوشته، بندی وجود دارد که موافقت شما را با استفاده از اطلاعات تان جهت بهبود سرویس های اینترنتی طرف قرارداد با تولیدکنندگان تلویزیون اعلام می کند. این موضوع به شرکت های تولید کننده تلویزیون اجازه می دهد به هر شکل از اطلاعاتی که از شما جمع آوری کرده اند، استفاده کنند.

آیا میکروفن تلویزیون همیشه به صحبت های ما گوش می دهد؟

 

در اکثر تلویزیون ها خیر!

 

برای فعال کردن میکروفن و ایراد فرمان های صوتی باید حتما دکمه ی میکروفن را روی ریموت خود فشار دهید.

 

البته هستند تلویزیون هایی که بدون نیاز به زدن دکمه ای چیزی همواره به صحبت های شما گوش می دهند و حتی این احتمال نیز وجود دارد که آن ها را از طریق اینترنت به سرور های خود منتقل کنند.

 

این تلویزیون ها معمولا با گفتن کلمه کلیدی مخصوصی چون "سلام گوگل" شروع به پردازش فرمان های صوتی شما می کنند. برای غیر فعال کردن این قابلیت باید به تنظیمات تلویزیون خود رفته و همانطور که در ادامه توضیح داده می شود عملکرد دستیار صوتی خود را غیر فعال کنید.

چطور کلا از شر این قضایا راحت شویم؟

 

خوشبختانه می توانیم با بی خیال شدن از قابلیت هایی چون فرمان های صوتی یا محتوای سفارشی شده (که عملا هم در ایران زیاد به کارمان نمی آیند) از سوء استفاده از اطلاعتمان جلوگیری کنیم.

 

برای این کار کافی است به تنظیمات تلویزیون رفته و تیک موافقت نامه ای که پیش از این با آن مواقف کرده اید را برداشته و قابلیت تشخیص صدا را غیر فعال کنید.

 

فقط توجه کنید که بعد از غیر فعال کردن این قابلیت ها ممکن است مجبور شوید از این به بعد به صورت دستی سیستم عامل تلویزیون تان را آپدیت کنید زیرا احتمالا قابلیت بروزرسانی خودکار آن نیز این وسط مستا غیر فعال شده است.

 

در مورد دوربین تلویزیون شاید مسخره به نظر بیاید ولی برخی سایت های بزرگ چون CNBC پیشنهاد می کنند روی آن را با چسب بچسبانید (البته واقعا لازم نیست تا این میزان پیشروی کنید).

در ادامه مقاله روش غیر فعال کردن تنظیمات مربوطه را در تلویزیون های برند های معروف توضیح داده ایم...

 

 

سامسونگ

 

جهت غیر فعال کردن قابلیت ضبط صدا در تلویزیون های سامسونگ به این روش اقدام کنید...

 

- تلویزیون های جدید: به Home > Settings > System > Expert Settings > Voice Interaction رفته و آن را غیر فعال کنید.

 

- تلویزیون های قدیمی: به Settings > Select Smart Features > Voice Recognition رفته و آن را غیر فعال کنید.

 

همچنین می توانید به Settings > Support > Terms & Policies رفته و مخالفت خود را با زدن دکمه "Disagree" در بند Viewing Information Services, Voice Recognition Service, and Nuance Voice Recognition and Privacy Notices اعلام کنید.

 

تلویزیون های سامسونگ ممکن است عادت های تماشای تلویزیون شما را جمع آوری کرده و آن ها را به شرکت های تبلیغاتی ارسال کند. برای غیر فعال کردن این قابلیت

ال جی

 

مدل های جدید: به Settings > General > About This TV > User Agreements رفته و گزینه Viewing Information, Personal Advertising and Voice Information را غیر فعال کنید.

 

مدل های جدید: به Settings > Options > LivePlus رفته و آن را غیر فعال کنید. (در برخی تلویزیون های ال جی با نام Collection of watching info شناخته می شود.)

 

 

سونی

 

به Home > Settings > TV - About > Legal Information > View Privacy Policy رفته و مخالفت خود را با ارسال اطلاعات تان به سرور های سونی اعلام کنید. (تلویزیون های قدیمی تر با نام Disable Upload Data شناخته می شود.)

منبع: CNBC

 

 

جمع بندی

 

هر جور بخواهیم حساب کنیم سوء استفاده از اطلاعات شخصی شما نوعی جاسوسی به شمار می رود ولی در اکثر حالات می توان از آن با عنوان "جاسوسی سفید" یاد کرد!

 

تولید کنندگان تلویزیون از این اطلاعات جهت بوجود آوردن شرایط "برد برد" استفاده می کنند تا هم شما محتوا و تبلیغاتی دریافت کنید که متناسب با سلایق خودتان است و هم خودشان پولی به جیب بزنند. به همین دلیل زیاد درگیر نظریه های توطئه نشده و با خیال راحت از قابلیت های تلویزیون هوشمند تان استفاده کنید.

 

 

 

مطالب بیشتر

- آیا تلویزیون هوشمند ارزش خرید دارد؟

- بهترین برند تلویزیون هوشمند کدام است؟

- آشنایی با سرویس های ایرانی تلویزیون هوشمند