چطور کیفیت تصویر تلویزیون را افزایش دهیم؟

255

اگر می خواهید بهترین کیفیت تصویر ممکن را از تلویزیون خود دریافت کنید بهتر است آستین ها را بالا زده و برخی از تنظیمات آن را دستکاری کنید!

 

اگر تلویزیون را برای اولین بار راه اندازی می کنید به احتمال زیاد یا خیلی روشن است یا خیلی تاریک.

 

برای حل این مشکل لازم نیست یک متخصص تلویزیون را خبر کرده و متحمل هزینه اضافی برای انجام تنظیمات آن شوید و با کمی بالا پایین کردن تنظیمات روشنایی و کنتراست آن خودتان نیز از پس انجام این کار برمیایید.


تقریبا تمامی تلویزیون های موجود در بازار حالت های آماده ای چون استاندارد (Standard)، سینمایی (Cinema)، روشن (Vivid)، ورزشی (Sport) و بازی (Game) را در اختیار شما قرار می دهند. انتخاب هر یک از این حالت ها به صورت خودکار روشنایی، کنتراست، شدت رنگ، شارپنس و دیگر خصوصیات کیفیت تصویر را تنظیم می کند.

 

شاید فکر کنید برای تماشای مسابقات ورزشی باید حالت "ورزشی" را انتخاب کنید.. ولی اشتباه فکر می کنید!

 

حالت ورزشی شدت رنگ و روشنایی را تا میزان غیر قابل باوری افزایش می دهد طوری که نه تنها برای مسابقات ورزشی بلکه عملا برای تماشای هیچ نوع محتوایی مناسب نیست.

 

جهت شروع به انجام تنظیمات تلویزیون بهتر است با انتخاب یکی از حالت های "استاندارد" یا "سینمایی" که کیفیت تصویر طبیعی تری به شما ارائه می دهند، شروع کنید. نگران به هم ریختن تنظیمات پیش فرض تلویزیون هم نباشید زیرا هر وقت خواستید می توانید به تنظیمات اولیه بازگردید.

روشنایی (Brightness)

 

شاید تصور کنید که روشنایی خب باید میزان روشنایی تصویر را تنظیم کند ولی برعکس روشنایی (Brightness) میزان عمق رنگ سیاه را کاهش یا افزایش می دهد.

 

یعنی به احتمال زیاد بخواهید بیشتر آن را کاهش دهید تا اینکه افزایش دهید!

 

یک قانون اصلی هنگام تنظیم عمق رنگ سیاه وجود دارد.. اینکه تا جایی عمق رنگ سیاه را افزایش دهید که جزئیات نقاط تاریک صفحه به خوبی قابل دیدن باشند.

 

برای تنظیم میزان روشنایی (Brightness) تلویزیون...

 

تصویری انتخاب کنید که از قسمت های تاریک زیادی در آن استفاده شده است - مثل یک فیلم ترسانک یا کلا هر فیلمی که سکانس های تاریک فراوانی دارد - سپس میزان روشنایی را آنقدر زیاد کنید تا تمام جزئیات قسمت های تاریک صفحه به خوبی قابل دیدن باشند. سپس آرام آرام از میزان روشنایی کم کنید تا هم رنگ سیاه با عمق زیاد نشان داده شود و هم جزئیات نقاط تاریک به خوبی قابل دیدن باشند.

عمق رنگ سیاه تاثیر بسزایی در کنتراست و کیفیت تصویر ایفا می کند و مهمترین دلیل کیفیت بالای تلویزیون های OLED نیز عمق بالای رنگ سیاه در آن هاست. به همین دلیل شاید بخواهید اندکی از جزئیات نقاط تاریک صفحه صرف نظر کنید تا با افزایش بیشتر عمق رنگ سیاه از کیفیت تصویر بهتری بهرمند شوید.

 

 

کنتراست (Contrast)

 

حال که تنظیمات روشنایی جهت تنظیم میزان عمق رنگ سیاه استفاده می شود پس کنتراست (Contrast) باید شدت روشنایی تلویزیون را مشخص کند.

 

همانطور که می توانید حدس بزنید هرچه کنتراست تصویر را زیاد کنید، شدت روشنایی افزایش و هرچه آن را کم کنید از شدت روشنایی کم میشود.

 

برای تنظیم کنتراست از روش مشابه تنظیم روشنایی استفاده می کنیم...

 

تصویری انتخاب کنید که از قسمت های روشن زیادی در آن استفاده شده است - مثل تصویری از آسمان که با ابرهای سفید پوشیده شده است - سپس میزان کنتراست را آنقدر کم کنید تا تمام جزئیات قسمت های روشن صفحه به خوبی قابل دیدن باشند. سپس آرام آرام به میزان کنتراست اضافه کنید تا هم روشنایی تصویر در بیشترین میزان ممکن قرار گیرد و هم جزئیات نقاط روشن به خوبی قابل دیدن باشند.

رنگ (Color & Tint)

 

خب واضح است که تنظیمات رنگ (Color) جهت کاهش/افزایش شدت رنگ تصاویر استفاده می شود.

 

هرچه میزان رنگ را افزایش دهید خواهید دید که شدت رنگ ها تا حد زیادی افزایش یافته طوری که در نهایت به شدت تو ذوق می زنند.

 

برعکس هرچه میزان شدت رنگ را کاهش دهید خواهید دید که رنگ ها کم کم ملایم تر شده طوری که در نهایت تصویری کاملا بی روح و خاکستری رنگ به دست می آید.

 

جهت تنظیم میزان رنگ (Color) تلویزیون به روش زیر اقدام کنید:

 

تصویری از پوست انسان را روی صفحه تلویزیون قرار دهید و با تنظیمات رنگ بازی کنید طوری که رنگ پوست نه زیاد به قرمزی بزند و نه زیاد به سبزی.

حس و حال یا مود رنگ ها را بهتر است روی حالت گرم (Warm) قرار دهید تا رنگ های طبیعی تری را مشاهده کرده و تصاویر سفید رنگ با آبی نزند.

 

 

تنظیماتی که بهتر است غیر فعال کنیم

 

تنظیماتی چون بهبود دهنده شارپنس (Edge Enhancement)، روان کننده تصویر (Motion Smoothing) و کاهش دهنده نویز (Noise Reduction) غیر فعال بودنشان نقش بیشتری در افزایش کیفیت تصویر دارد تا فعال بودنشان!

 

فعال بودن این تنظیمات در بیشتر حالات باعث از بین رفتن جزئیات و کاهش وضوح تصاویر شده و در نهایت افت کیفیت تصویر را حاصل می کند. اطلاعات بیشتر را می توانید در مقاله زیر مطالعه کنید:

 

تنظیماتی که بهتر است در تلویزیون غیر فعال کنیم

 

 

منبع: Consumer Reports

 

 

جمع بندی

 

مقاله را ساده و شسته رفته نوشتیم تا هرکس بتواند کنترل تلویزیون را برداشته، صفحه تنظیمات تصویر را باز کند و بداند دقیقا چه کار دارد می کند. یادتان باشد که ما فقط نوک پایمان را خیس کردیم و اگر می خواهید بهترین کیفیت تصویر ممکن را از تلویزیون خود دریافت کنید باید به صورت حرفه کالیبراسیون را انجام دهید.

 

 

 

مقالات بیشتر

- راهنمای خرید تلویزیون

- روش استفاده از تلویزیون به عنوان مانیتور

- نسبت کنتراست (Contrast Ratio) چیست و چه کاربردی دارد؟

- تام کروز از شما می خواهد این قابلیت را در تلویزین خود غیر فعال کنید