احتمالا یخچال تان خوب تراز نشده است!

211

درب یخچال تان را باز کنید.. اگر درب به آرامی خود به خود بسته شود یعنی یخچال فریزر تان درست تراز شده است!

 

شاید فکر کنید یخچال فریزر تان باید کاملا با سطح زمین تراز باشد ولی اینطور نیست! برای اینکه تمام اجزای دستگاه به درستی کار کنند، یخچال شما باید کمی به عقب خم شده باشد (جلوی یخچال بالاتر از پشت یخچال قرار گیرد!)

 

در صورت تراز نبودن، کمپرسور یخچال فریزر مجبور است بیشتر از حالت معمول کار کند و قسمت های مختلفی چون یخ ساز و سیستم ضد برفک دستگاه تان به مشکل بر می خورند. برخلاف جلو و عقب دستگاه، کناره های آن باید کاملا با هم تراز باشند تا یخچال فریزر به چپ و راست لق نزدند.


در این مقاله اهمیت تراز کردن یخچال فریزر را توضیح داده و شما را با روش انجام آن آشنا می کنیم (زیاد سخت نیست!)...

 

 

چرا یخچال فریزر باید کمی به عقب خم شود؟!

 

خنک کردن محتویات یخچال فریزر توسط مایعی انجام می شود با عنوان سردساز!

 

این مایع سردساز حرارت خود را از طریق لوله های فلزی پشت یخچال آزاد می کند.. تراز نبودن یخچال فریزر این فرایند آزاد شدن حرارت را مختل کرده و موجب می شود کمپرسور دستگاه سخت تر از حالت معمول کار کند که نه برای یخچال خوب است و نه برای مصرف برق خانه تان!

 

همچنین ممکن است عملکرد یخ ساز و سیستم ضد برفک یخچال فریزر تان نیز دچار اختلال شده به این صورت که تخلیه آب برفک های ذوب شده به خوبی صورت نگرفته و این آب در جلوی دستگاه شما جمع می شود.

 

 

چطور یخچال فریزر را تراز کنیم؟

 

خوشبختانه تراز کردن یخچال فریزر بسیار آسان است!

 

با باز کردن کاور پایین جلوی یخچال شروع کنید...

 

برخی کاور ها به راحتی با کمی کشیدن باز می شوند و برخی به استفاده از ابزارآلات دیگری چون پیچ گوشتی نیاز دارند - اگر مطمئن نیستید از دستورالعمل سازنده یخچال فریزر خود استفاده کنید.

تنظیم ارتقاع یخچال فریزر براساس مدل دستگاه تان متفاوت است...

 

برای بالا پایین کردن برخی باید از پیچ گوشتی استفاده کنید، برخی نیاز به استفاده از آچار دارند، برخی نیز با دست باز و بسته می شوند. باز اگر مطمئن نیستید از دستور العمل سازنده یخچال فریزر تان استفاده کنید.

 

معمولا به این صورت است که با سفت کردن یک طرف یخچال فریزر آن طرف بالا آمده و با شل کردن پایین می آید.

همانطور که گفته شد برای عملکرد درست یخچال فریزر، دستگاه تان باید اندکی به پشت متمایل شود. برای اینکار پیچ های دو طرف دستگاه را اندکی سفت کنید تا جلوی یخچال بالا بیاید.

 

برای اینکه مطمئن شوید یخچال فریزر به خوبی تراز شده است باید از "ابزار تراز" استفاده کنید. تراز را بالای یخچال فریزر یا روی یکی از قفسه های آن قرار دهید و مطمئن شوید مایع وسط آن کمی به جلو متمایل شده است. انقدر به شل و سفت کردن پیچ ها یا به اصطلاح رگلاژ کردن ادامه دهید تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

مراقب باشید که جلوی یخچال را بیش از حد بالا نیاورید طوری که نتواند وزن خود را تحمل کند. اگر فکر می کنید جلوی یخچال فریزر بیش از 13 میلی متر بالا آمده است پیچ های آن را کمی شل تر کرده یا اندکی پشت یخچال را نیز بالا بیاورید.

 

یکی از روش های بررسی نتیجه کارتان اینست که درب یخچال را تا نیمه باز کرده، سپس رها کنید. اگر درب یخچال به آرامی بسته شد یعنی کار خود را درست انجام داده اید.

 

طبق نظر تولید کنندگان یخچال فریزر برای اینکه درهای یخچال فریزر به صورت خودکار بسته شود، جلوی یخچال فریزر باید از پشت آن حدود 6 تا 13 میلی متر فاصله داشته باشد.

 

 

 

مطالب بیشتر

- یخچال فریزر چگونه کار می کند؟

- رده مصرف انرژی یخچال فریزر باید چقدر باشد؟

- نقاط ضعف و قوت یخچال فریزر های بدون برفک

- 10 راه کاهش مصرف یخچال فریزر