آیا طول عمر تلویزیون مهم است؟

162


آیا طول عمر تلویزیون اصلا مهم است؟!.. نسخه ساده شده را بخواهید "نه واقعا"!

 

برای این نه چون تلویزیون های امروزی طول عمر بسیار بالایی دارند، انقدر بالا که اصلا لازم نیست نگران تمام شدن آن باشید.

 

زمانی بود که طول عمر تلویزیون ها را با اعدادی چون 30,000 ساعت، 60,000 ساعت و حتی 100,000 ساعت مشخص می کردند. برخلاف تصور منظور این نبود که تلویزیون پس از گذشت این زمان به یک باره خاموش شده و دیگر قابل استفاده نباشد و در واقع پس از گذشت این زمان تلویزیون به نصف روشنایی اولیه خود می رسد.

 

یعنی مثلا پس از گذشت 100,000 ساعت استفاده عادی از تلویزیون شدت روشنایی آن نصف روشنایی اولیه اش خواهد شد و همچنان میتوان برای یک 100,000 ساعت دیگر نیز از آن استفاده کرد.

این موضوعات باعث شده امروزه طول عمر تلویزیون به عنوان عددی بیگانه در این صنعت شناخته شده طوری که هرچه مشخصات فنی تلویزیون را زیر و رو کنید نتوانید عددی با عنوان طول عمر را پیدا کنید.

 

یک تلویزیون LCD معمولی با 5 ساعت استفاده در روز پس از گذشت 16 سال تازه به نصف روشنایی اولیه خود می رسد. پس از گذشت این همه سال می توانید تلویزیونی با کیفیت تصویری بهتر و امکاناتی پیشرفته تر را با قیمتی معادل تلویزیون کنونی خود خریداری کنید - صرف نظر از اینکه تلویزیون قدیمی تان نیز به قدرت به کار خود ادامه می دهد.

 

 

در مورد OLED ها چطور؟!

 

خوشبختانه OLED ها نیز با قضیه طول عمر به خوبی کنار آمده و با LCD ها تقریبا در یک رده قرار می گیرند.

 

امروزه غیر از اثر "سوختگی نمایشگر" - که البته آن هم تا حد زیادی برطرف شده است - واقعا خطر دیگری تلویزیون های OLED را تهدید نمی کند و می توان برای سالیان سال با خیال راحت از این نوع تلویزیون ها استفاده کرد.

 

در مورد سوختگی نمایشگر OLED ها بیشتر بدانید

کدام تلویزیون ها بیشترین طول عمر را دارند؟

 

اگر بخواهیم تلویزیون ها را از نظر طول عمر رتبه بندی کنیم، تلویزیون پلاسما با اختلاف زیاد از دیگر انواع تلویزیون جلوتر است.

 

با وجود اینکه تلویزیون های پلاسما دیگر تولید نمی شوند ولی قابل توجه است که یک تلویزیون پلاسما با روزی 5 ساعت استفاده 54 سال طول می کشد که به نصف روشنایی خود برسد. اگر قرار باشد همین تلویزیون را به صورت 24 ساعته استفاده کنید این مقدار به 10 سال کاهش پیدا می کند - که باز مدت زمانی فوق العاده است!

 

به هر حال مشکلاتی چون مصرف برق بالا و سوختگی نمایشگر، تلویزیون های پلاسما را از دور خارج کرده و دیگر آن ها را جلوی ویترین فروشگاه ها نمی بینیم.

جمع بندی

 

با توجه به نکات گفته شده می توان عنوان کرد که طول عمر تلویزیون عاملی نیست که بخواهید بابت آن نگرانی به دل خود راه دهید و می توانید مطمئن باشید که تلویزیون جدیدتان برای سالیان سال به خوبی برایتان کار خواهد کرد.

 

یکی از دلایلی که توصیه می شود برای خرید گارانتی های بلند مدت هزینه اضافی نپردازید نیز همین موضوع است.

 

 

منبع: CNET

 

 

 

تلویزیون را از کجا بخریم؟

 

اگر قصد خرید تلویزیون را دارید پیشنهاد می کنیم به فروشگاه اینترنتی سندباد مراجعه کرده و از تخفیفات و پیشنهادات ویژه و بهترین قیمت تلویزیون بهرمند شوید.

 

 

 

مطالب بیشتر

- حسگر نور محیطی در تلویزیون چیست؟

- تفاوت پنل های IPS و VA تلویزیون

- تاریک کردن موضوعی (Local Dimming) چیست؟

- راهنمای خرید تلویزیون