کابل HDMI ارزان بخریم یا گران؟

232


یه جو منفی ضد کابل های HDMI ارزان قیمت راه افتاده، جوی که نه خریداران، بلکه فروشندگان مسبب آن هستند!

 

اگر برای خرید کابل HDMI به یک فروشگاه لوازم الکترونیکی پا بگذارید خواهید دید که فروشنده چگونه با توجیه های بی اساس خود شما را به پرداخت هزینه بیشتر برای خرید کابل های گران قیمت ترغیب می کند.

 

اگر نسخه خلاصه شده را می خواهید..

 

هیچ فرقی بین یک کابل HDMI ارزان و گران قیمت وجود ندارد.

 

اگر با یک کابل HDMI ارزان قیمت کیفیت خوبی دریافت می کنید، با یک کابل HDMI گران قیمت نیز همان کیفیت را دریافت می کنید.

 

یک کابل HDMI گران قیمت نه رزولوشن تصویر را بیشتر می کند، نه صدای بهتری به شما می دهد، نه از بروز نویز در تصویر جلوگیری می کند و نه تغییری در کنتراست تصویر بوجود می آورد.

 

توجیه های مضحکی که فروشنده در مورد مزیت کابل های HDMI گران قیمت تحویلتان می دهد تنها برای اینست که شما را به پرداخت پول بیشتر وادار کند.

هنگام استفاده از کابل HDMI در بهترین حالت می توانید تصویر مطلوبی روی تلویزیون یا مانیتور خود مشاهده می کنید و در بدترین حالت اصلا هیچ تصویری دریافت نمی کنید - بین این دو حالت، حالت دیگری وجود ندارد و یک کابل گران قیمت نمی تواند کیفیت تصویر بهتری به شما بدهد.

 

 

در مورد فواصل طولانی چطور؟!

 

تنها زمانی خرید یک کابل HDMI گران قیمت توجیه پیدا می کند که بخواهید این کابل را برای فواصل طولانی استفاده کنید - و منظور از طولانی یعنی 15 متر به بالا!

 

رک بهتون بگم.. اگر می توانستید یک کابل HDMI سه متری را با مبلغی حدود 20 هزار تومان تهیه کنید ولی برای خرید آن 200 هزار تومان هزینه کرده اید، سرتان خیلی راحت کلاه رفته است!

 

همانطور که گفته شد هیچ فرقی بین یک کابل HDMI گران و ارزان قیمت در فواصل کوتاه وجود ندارد و تنها زمانی به یک کابل HDMI گران قیمت نیاز پیدا می کنید که بخواهید از آن برای فواصل بلند (15 متر به بالا) استفاده کنید.

کابل های HDMI گران تر که با عنوان Active شناخته می شوند در فواصل مختلف به تقویت کننده های سیگنال مجهز هستند که باعث می شود سیگنال های صوتی تصویری به همان صورتی که توسط فرستنده ارسال شده اند در گیرنده نیز به همان صورت دریافت شوند.

 

این درحالی است با تکنولوژی های تصحیح خطایی که در ورودی های HDMI تعبیه شده است دیگر نیازی به تقویت کننده نبوده و اکثر تلویزیون ها سیگنال ها را به همان صورتی دریافت می کنند که فرستنده ارسال کرده است.

 

 

در مورد تصاویر 4K و HDR چطور؟!

 

همانطور که در مقاله بررسی انواع کابل HDMI نیز گفته شد، کابل های HDMI به دو نوع کلی تقسیم می شوند: Standard و High Speed.

 

مدل های Standard جهت ارسال تصاویر تا کیفیت Full HD یعنی 1080p استفاده می شوند و مدل های High Speed جهت ارسال تصاویر تا کیفیت 4K HDR بکار می روند.

 

با وجود اینکه کابل های Standard تمام چیزی است که اکثریت افراد به آن نیاز دارند و افراد کمتری به کابل های High Speed نیاز پیدا می کنند ولی باز تفاوت کابل های Standard و High Speed در حد چند هزار تومان است. به همین دلیل توصیه می شود محض اینکه خیالتان از آینده نیز راحت شود اندکی هزینه بیشتری کرده و کابل های High Speed را خریداری کنید.

در نهایت به این نتیجه می رسیم که حتی برای ارسال تصاویر با کیفیت 4K HDR نیز لازم نیست هزینه زیادی برای خرید کابل های گران قیمت بپردازید.

 

 

در مورد رفرش ریت 240 هرتز چطور؟!

 

این جمله که "کابل HDMI گران بخر تا بتواند رفرش ریت 240 هرتز را پشتیبانی کند" دروغی کاملا آشکار است!

 

رفرش ریت 240 هرتز عملا وجود خارجی ندارد و با ترفند هایی که در سمت تلویزیون استفاده می شود این طور تصور می شود که تلویزیون رفرش ریت بیشتری دارد.

 

به همین دلیل پشتیبانی از رفرش ریت ها بالا هیچ ربطی به مدل یا کیفیت کابل HDMI شما نداشته و کاملا به تلویزیون و کیفیت سورس شما بستگی دارد.

 

 

جمع بندی

 

پس دفعه بعد که فروشنده خواست با توجیه های بی اساس خود یک کابل HDMI گران قیمت به شما بندازد، کاملا مودبانه به وی بفهمانید که در اشتباه بوده و به خرید خود ادامه دهید. به برخی نظرات که در فروشگاه های اینترنتی هم مشاهده می کنید توجه نکنید چون هیچ تضمینی وجود ندارد که خود فروشندگان این نظرات را ننوشته باشند.

 

 

منبع: CNET

 

 

مطالب بیشتر

- آشنایی با ورودی و اتصالات پشت تلویزیون

- چرا خروجی صدای دیجیتال در تلویزیون ضروری است؟

- چگونه گوشی خود را به تلویزیون وصل کنیم؟

- استفاده از تلویزیون به عنوان مانیتور

- رفرش ریت (Refresh Rate) چیست؟