اندکی در مورد تلویزیون های 8K

194


هنوز مفهوم تلویزیون 4K به خوبی بین مردم جا نیفتاده تولید کنندگان از مزیت تلویزیون های 8K خود صحبت می کنند!

 

ببخشید انقدر رک میگم ولی "تلویزیون 8K واقعا چه کوفتی است؟!"

 

وقتی یه فیلم 4K به زور گیر میاد، بخوای یه فیلم 4K رو از اینترنت پخش کنی باید 2.5 مگابایت بر ثانیه سرعت اینترنت داشته باشی و اصلا برای اینکه تفاوتی بین یه تلویزیون 4K و Full HD ببینی باید سرت رو بچسبونی به تلویزیون واقعا مطرح کردن ایده تلویزیون 8K حداقل برای کاربران معمولی خیلی مسخره به نظر میرسه!

 

کسی اینطوری تلویزیون نگاه نمی کنه...

اما تلویزیون 8K دقیقا چیست؟

 

همانطور که می دانید صفحه نمایشگر تلویزیون از نقطه های بسیاری ریزی با عنوان پیکسل تشکیل شده است.

 

اگر بگوییم تلویزیون Full HD می شود مقدار بسیار زیادی پیکسل و 4K می شود مقدار بیش از اندازه ای پیکسل، تلویزیون 8K می شود مقدار بسیار بیش از اندازه مضحکی پیکسل! .. یعنی اگر بخواهید در شرایط کنونی یک تلویزیون 85 اینچ 8K را خریداری کنید در واقع دارید برای پیکسل هایی پول خرج می کنید که حتی آن ها را نمی بینید.

 

یک تلویزیون 8K دارای 7680x4320 پیکسل است.

 

این همه پیکسل شاید در ابتدا اغوا کننده به نظر برسد ولی در عمل هیچ کاربردی ندارد، زیرا چشم انسان از یک تعداد پیکسل به بعد تفاوتی در وضوح و کیفیت تصویر مشاهده نمی کند.

 

به همین دلیل اگر شما یک تلویزیون 4K را در خانه خود قرار دهید و در فاصله دوری از آن بشینید مانند اینست که یک تلویزیون Full HD را تماشا می کنید.

 

برای تماشای یک تلویزیون 85 اینچ 8K باید در فاصله ای حدود 91 سانتی متر یا کمتر نشسته باشید تا تمام جزئیات 8K را مشاهده کنید و هنگام تماشای تلویزیون 4K باید در فاصله ای معادل 150 سانتی متر یا نزدیک تر بنشینید تا از تمام منافع آن بهرمند شوید.

نتیجه گیری

 

متاسفانه فناوری 8K به جای اینکه قدمی رو به جلو در صنعت تلویزیون به شمار رود به عنوان یک بازی بچگانه تولید کنندگان تلویزیون تبدیل شده است.

 

سامسونگ تاب این را ندارد که رقیب دیرینه اش ال جی با تلویزیون های OLED خود تیتر تمام مقالات و روزنامه ها رو به خود اختصاص دهد و با روش مضحکی چون تلویزیون های 8K سعی در جلب نظر مطبوعات کرده است.. چرا؟! چون افزایش بی خودی پیکسل های صفحه بسیار راحت تر و کم هزینه تر از بهبود مشخصاتی چون کنتراست، روشنایی و کیفیت رنگ نمایشگر است.

 

روشی که سامسونگ با تلویزیون های 8K اش جهت جلب توجه مطبوعات در پیش گرفته مانند روشی است که یک نوزاد با گریه و زاری خود برای گرفتن توجه استفاده می کند.

 

به هر حال با شرایط کنونی تلویزیون 8K نه به درد کاربران معمولی می خورد، نه کاربران حرفه ای و نه حتی خوره های تکنولوژی! نه محتوای 8K به راحتی پیدا می شود نه تجهیزاتی که بتوان با آن ها تصاویر 8K را فیلم برداری کرد. استاندارد هایی چون HDMI که امکان انتقال اطلاعات را فراهم می کنند هم هنوز به خوبی با 8K هماهنگ نیستند.

 

تمامی این دلایل باعث شده که 8K، به جای یک تکنولوژی کاربردی بیشتر جهت تشنه کردن مخاطبان استفاده شود. شنیدن اخبار جدید از 8K، هر از گاهی برای ارضای میل به تکنولوژی های جدید خوب است، ولی در عمل تا سالیان دراز هیچ نیازی به تلویزیون های 8K نخواهد بود.

 

 

منبع: CNET

 

 

 

مطالب بیشتر

- 4K چیست و چه فرقی با Full HD و HD دارد؟

- تفاوت تلویزیون های OLED با QLED چیست؟

- آیا سه بعدی بودن تلویزیون هنوز اهمیت دارد؟

- راهنمای خرید تلویزیون