MHL چیست و چه کاربردی در تلویزیون دارد؟

237


می خواهید گوشی هوشمند خود را به تلویزیون متصل کنید؟

 

MHL یکی از روش هایی است که این امکان را برای شما فراهم می کند.

 

MHL استانداردی است که از طریق کابل HDMI جهت ارسال سیگنال های صوتی تصویری به تلویزیون استفاده می شود. این روش ارتباطی کاملا پایدار و عاری از تاخیر را به تلویزیون شما فراهم می آورد و به عنوان جایگزینی برای روش بی سیم بکار می رود.

در حال حاضر دستگاه های بسیاری از تلویزیون ها و مانیتور ها گرفته تا گوشی های هوشمند، تبلت ها، سینماهای خانگی و حتی برخی خودرو ها به MHL مجهز هستند و احتمال اینکه گوشی هوشمند و تلویزیون شما نیز به این قابلیت مجهز باشد بسیار است. سامسونگ و سونی از جمله بزرگ ترین پشتیبانی کنندگان از MHL می باشند و اکثر مدل های گوشی هوشمند و تبلت این شرکت ها به این قابلیت مجهز شده است.

 

MHL امکان میرور کردن اسکرین گوشی هوشمند/تبلت روی تلویزیون و پخش مستقیم فایل های داخل گوشی - فیلم، موسیقی و ... - با استفاده از تلویزیون را به شما می دهد.

 

شاید فکر کنید استفاده از یک روش کابلی وقتی می توان به صورت بی سیم همین کار را بسیار راحت تر انجام داد، نوعی اضافه کاری است....... درست فکر می کنید!

 

وقتی روش بی سیم به خوبی جوابتان را می دهد اصلا لازم نیست به MHL فکر کنید.. ولی در شرایط خاصی ممکن است بخواهید MHL را به روش های بی سیم ترجیح دهید.

 

استفاده از MHL عموما دو مزیت عمده دارد:

 

  1. 1. هیچگونه تاخیر یا به اصطلاح "لگی" در MHL وجود ندارد به همین دلیل برای بازی کردن با گوشی بسیار مناسب می باشد.

 

 

  1. 2. با توجه به اینکه برق گوشی یا تبلت از طریق این ارتباط تامین می شود دیگر نیازی به نگرانی از تمام شدن شارژ گوشی وجود ندارد.

 

علاوه بر این دو مورد، MHL برخی امکانات ویژه ای چون کنترل گوشی هوشمند با استفاده از ریموت تلویزیون را می دهد که اکثر تکنولوژی های ارتباط بی سیم از این قابلیت بی بهره اند. همچنین برخی استاندارد های اتصال گوشی به تلویزیون نظیر Miracast تنها به میرور کردن اسکرین محدود می باشند.

چطور از MHL استفاده کنیم؟

 

پیش از همه باید مطمئن شوید که گوشی/تبلت و تلویزیون شما هر دو از MHL پشتیبانی می کنند.

 

لیست کاملی از تمامی دستگاه هایی که از MHL پشتیبانی می کنند را می توانید - از اینجا - پیدا کنید.

 

سپس به یک مبدل MHL نیاز خواهید داشت.

 

مبدل های مختلفی با عنوان های microUSB به HDMI یا MHL به HDMI با قیمت های تقریبا مناسبی در بازار موجود است. مبدل ها عموما در دو نوع کابل یک تکه و آداپتور قابل خریداری اند که می توانید براساس شرایط خود یکی از آن ها را انتخاب کنید.

مبدل های کابلی از طریق تلویزیون برق خود را تامین می کنند ولی برق اکثر مدل های آداپتوری باید به صورت مجزا تامین شود.

 

لازم به ذکر است که تا از بابت پشتیبانی دستگاه هایتان از MHL مطمئن نشدید نسبت به خرید مبدل اقدام نکنید. همچنین موقع خرید مبدل حواستان باشد که به اشتباه مبدل های mini HDMI به HDMI را به جای مبدل MHL خریداری نکنید.

 

همچنین اگر قرار نیست تمام مدت به تلویزیون خود بچسبید، کابلی تهیه کنید که طول بلندی داشته باشد.

 

 

جمع بندی

 

از MHL می توان علاوه بر تلویزیون، جهت اتصال گوشی/تبلت به برخی مانیتور ها نیز استفاده کرده و گوشی را به یک مدیا سنتر کامل تبدیل کرد. MHL به عنوان یکی از روش های مقرون به صرفه جهت اتصال گوشی به تلویزیون نسبت به روش های بی سیم به شمار می رود و لازم نیست برای استفاده از آن هزینه زیادی متحمل شوید.

 

 

 

منبع: Digital Trends

 

 

مطالب بیشتر

- روش های اتصال گوشی به تلویزیون

- چطور از تلویزیون به عنوان مانیتور استفاده کنیم؟

- کروم کست (Chromecast) چیست؟

- DLNA چیست و چه کاربردی در تلویزیون دارد؟