آشنایی مختصر با تلویزیون های قابل حمل

232


به احتمال زیاد تا به حال یکی از انوع تلویزیون های قابل حمل را دیده باشید!

 

تلویزیون هایی سبک و کم حجم که به راحتی در یک کیف جا می شوند.

 

اما تلویزیون قابل حمل دقیقا چیست؟ و چه کاربردی دارد؟ آیا با آمدن گوشی های هوشمند و تبلت، این تلویزیون ها همچنان استفاده می شوند؟

 

در این مقاله به بررسی این موضوعات می پردازیم...

تلویزیون قابل حمل (Portable TV) چیست؟

 

تلویزیون قابل حمل، تلویزیونی است با سایز و اندازه کوچک که هم قابلیت های یک تلویزیون بزرگ را به ارمغان می آورد و هم جابجایی بسیار آسانی دارد.

 

تلویزیون قابل حمل همانند یک گوشی هوشمند یا تبلت می تواند همیشه همراه تان باشد!

 

این تلویزیون ها در اندازه های مختلفی از 6 اینچ گرفته تا 12، 14، 17 اینچ و حتی بالاتر تولید می شوند و ویژگی هایی چون سبک بودن، حمل آسان، باتری های لیتیومی و ... جابجایی آسان این تلویزیون ها را ممکن کرده است.

با وجود اینکه امروزه گوشی های هوشمند و تبلت جای تقریبا تمامی تجهیزات الکترونیکی همراه را گرفته اند ولی وجود قابلیت هایی چون نمایشگر های بزرگ تر، گیرنده دیجیتال داخلی، DVD پلیر ها، ورودی HDMI و ... باعث شده عده ای همچنان تلویزیون های قابل حمل را به عنوان کانون سرگرمی همراه خود انتخاب کنند.

 

 

انتخاب سایز و وضوح تصویر تلویزیون های همراه

 

در صورتی که قصد تهیه یک تلویزیون همراه را دارید باید به دو ویژگی اصلی آن ها دقت کنید: سایز و وضوح تصویر!

 

برای مشخص کردن سایز تلویزیون این سوال را از خود بپرسید.. قرار است چند نفر همزمان تلویزیون را تماشا کنند؟

 

یک تلویزیون همراه 6 اینچی قطعا برای یک نفر به خوبی کفایت می کند. ولی در صورتی که می خواهید چندین نفر همزمان تلویزیون را تماشا کرده و همگی زاویه دید مطلوبی داشته باشند، باید مدلی با یکی از سایز های 12، 14، 17 اینچ و حتی بالاتری در نظر داشته باشید.

اگر قصد دارید از تلویزیون همراه خود جهت تماشای فیلم ها و تصاویر با وضوح بالا - نظیر شبکه های HD صدا و سیما - استفاده کنید، بهتر است تلویزیونی انتخاب کنید که از وضوح HD پشتیبانی می کند.

 

بیشتر بخوانید: تفاوت 4K, Full HD و HD چیست؟

 

 

روش های تامین محتوای تلویزیون های قابل حمل

 

ورودی صوتی تصویری

 

اگر دستگاه های پخش کننده تان هنوز از پورت های قدیمی تر کامپوزیت، کامپوننت و ... جهت ارسال صدا و تصویر استفاده می کنند و به پورت HDMI مجهز نیستند، وجود ورودی های صدا و تصویر آنالوگ روی تلویزیون می تواند کاربردی باشد.

 

 

HDMI

 

اگر قرار است است تلویزیون را به یکی از پخش کننده ها یا کنسول های بازی امروزی متصل کنید، حتما از وجود ورودی HDMI روی دستگاه خود مطمئن شوید.

 

 

USB/SD Card

 

تقریبا در تمامی تلویزیون های قابل حمل امروزی یک پورت USB/ورودی کارت حافظه تعبیه شده است. استفاده از کارت حافظه یا فلش مموری یکی مرسوم ترین روش های تامین محتوای این تلویزیون ها به شمار می رود.

 

 

VGA

 

اگر قرار است از تلویزیون همراه خود به عنوان مانیتور استفاده کنید، وجود پورت VGA یک مزیت برای آن محسوب می شود.

 

 

گیرنده دیجیتال

 

با دیجیتال شدن تقریبا تمامی شبکه های استانی و شبکه های صدا و سیما اگر قصد دریافت و تماشای این شبکه ها را دارید باید مطمئن شوید که تلویزیون قابل حمل تان از گیرنده دیجیتال پشتیبانی می کند.. تلویزیون های قابل حملی که به گیرنده دیجیتال مجهز نیستند جهت گرفتن شبکه های دیجیتال به یک آنتن همراه یا گیرنده ی دیجیتال USB نیاز دارند که این موضوع، قابل حمل بودن آن ها را ضایع می کند.

 

 

DVD Player

برخی تلویزیون های همراه جهت خواندن محتوای CD و DVD به همراه پخش کننده های DVD عرضه می شوند.

جمع بندی

 

با فراگیر شدن گوشی های هوشمند و توانایی آن ها در پخش انواع شبکه های ایرانی و خارجی، تلویزیون های قابل حمل دیگر مثل گذشته کاربری خود ندارند. ولی هنوز هستند بسیار که به دلیل خصوصیاتی چون نمایشگر های بزرگ تر، گیرنده های دیجیتال و ... تلویزیون های قابل حمل را به گوشی های هوشمند و تبلت ها ترجیح می دهند.

 

همچنین تلویزیون های قابل حمل همچنان به عنوان یکی از اصلی ترین تجهیزات جانبی خودرو به شمار می روند و با وصل شدن به سیستم GPS، حتی می توانند به عنوان یک جهت یاب نیز استفاده شوند.

 

 

تلویزیون را از کجا بخریم؟

 

اگر قصد خرید تلویزیون را دارید پیشنهاد می کنیم به فروشگاه اینترنتی سندباد مراجعه کرده و از تخفیفات و پیشنهادات ویژه و بهترین قیمت تلویزیون بهرمند شوید.

 

 

 

مطالب بیشتر

- 5 اپلیکیشن مفید تلویزیون های هوشمند

- تلویزیون را آنلاین بخریم یا از فروشگاه؟

- بهترین برند تلویزیون

- راهنمای خرید تلویزیون