مروری بر نمایشگاه CES 2019

176


نمایشگاه مورد علاقه ی خوره های تکنولوژی - CES 2019 - در شهر لاس وگاس آمریکا در حال برگذاری است!

 

در این نمایشگاه از همه نوع تکنولوژی رونمایی می شود - از تکنولوژی هایی که تنها جنبه هایپ داشته تا تکنولوژی هایی که به واقع می توانند زندگی آینده ما را تحت تاثیر قرار دهند.

 

البته قسمتی از این نمایشگاه برای ما سندبادی ها اهمیت ویژه ای دارد! کدام قسمت؟!.... بله تلویزیون!

 

در این مقاله به صورت خلاصه برجسته ترین وقایع تلویزیونی نمایشگاه CES 2019 را پوشش داده ایم. با ما همراه باشید...

 

 

تلویزیون 75 اینچ MicroLED سامسونگ

اولین چیزی که نظر ما را در نمایشگاه CES 2019 به خود جلب، تلویزیون 75 اینچ MicroLED سامسونگ بود!

 

در مورد MicroLED پیش از این نیز صحبت کرده ایم - تکنولوژی ای که به عنوان قاتل OLED شناخته می شود و تمام منافع تلویزیون های OLED را منهای تمای معایب آن ها با هزینه ی بسیار کمتری به همراه می آورد.

 

شاید کمتر کسی قبل از این رویداد تصور می کرد که سامسونگ یا هیچ شرکت دیگری بتواند به این زودی، تلویزیون های MicroLED را با چنین اندازه کوچکی تولید کند - ولی به نظر می رسد برای سامسونگ غیر ممکن وجود ندارد.

 

این تلویزیون با سایز 75 اینچ و وضوح 4K کاملا قابل استفاده در مصارف خانگی است و عملا روزی که به تولید انبود برسد، روز پایان فرمانروایی OLED هاست!

با وجود اینکه ساخت تلویزیون های MicroLED در اندازه های کوچک ممکن شده است ولی در عمل هزینه ی ساخت آن ها فعلا بیش از آن است که بخواهند با OLED ها رقابت کنند و تخت پادشاهی همچنان در اختیار OLED و ال جی قرار می گیرد.

 

 

تلویزیون 219 اینچ MicroLED سامسونگ (The Wall)

بله درست خواندید.. تلویزیون 219 اینچ!

 

این غول بی شاخ و دم در ادامه ی نسل دیوار (The Wall) سامسونگ قرار می گیرد که بازار سینماهای خانگی و ویدیو پروژکتور ها را هدف قرار داده اند.

 

جالب است بدانید که تلویزیون های MicroLED از کنار هم قرار دادن پنل های کوچک LED کنار هم تشکیل شده اند که موجب می شود عملا هیچ محدودیتی در بزرگ کردن اندازه تلویزیون وجود نداشته باشد.

یعنی حتی پس از خرید تلویزیون نیز می توانید اندازه آن را متناسب با فضای خانه یا سینمای خانگی تان، بزرگ و کوچک کنید.

 

 

تلویزیون تاشوی OLED ال جی

پدیده ی دیگری در نمایشگاه CES 2019 که نظر همگان را به خود جلب کرد.. تلویزیون تا شونده!

 

برخلاف تصور قرار نیست این تلویزیون را ماننده روزنامه جمع کنید و داخل کیف تان اینور و آنور ببرید!

 

این تلویزیون دارای پایه ای است که حکم محفظه تلویزیون را ایفا می کند و تلویزیون می تواند داخل این محفظه جمع شده و از نظر ها مخفی شود. هر وقت بخواهید تلویزیون تماشا کنید، آن را از جعبه بیرون می کشید و هر وقت به تلویزیون نیازی نداشته باشید، آن را به جعبه بر می گردانید.

جدا از اینکه چنین عملکردی برای خیلی ها سوسول بازیه.. ولی این سبک طراحی برای کسانی که نمی خواهند صفحه مشکی تلویزیون کوچک ترین خللی در دکوراسیون خانه شان بوجود بیاورد، می تواند بسیار موثر باشد.

 

محفظه آلومینیومی تلویزیون هم به عنوان اسپیکر و هم به عنوان اتصالات تلویزیون استفاده می شود و با صدای Dolby Atmos خود عملا نیاز به هرگونه سیستم صوتی مجزا را از بین می برد.

 

اطلاعات بیشتر در این مورد: آشنایی با تلویزیون تاشوی ال جی

 

 

تلویزیون 88 اینچ 8K OLED ال جی

ال جی بهترین تلویزیون OLED حال حاضر در دنیا را باز هم بزرگ تر می کند!

 

با وجود اینکه طبق نظر اکثر کارشناسان عملا یک تلویزیون 8K - برای اکثر افراد - فرق چندانی با یک تلویزیون 4K نمی کند ولی به هر حال ال جی بیش از 30 میلیون پیکسل را در این تلویزیون جای داده است - این یعنی می توانید سر خود را به نمایشگر تلویزیون بچسبانید و همچنان وضوح بالایی را از آن مشاهده کنید.

 

همچنین پایه ای که در زیر تلویزیون قرار داده شده است تنها جنبه دکوری نداشته و به عنوان بلندگو های تلویزیون استفاده می شود.

از دیگر سورپرایز های ال جی در نمایشگاه CES 2019 رونمایی از نسل جدید پردازشگر های این شرکت با عنوان A9 Gen 2 بود که طبق ادعای ال جی می توانند محتوای کم کیفیت را با وضوح بالاتری به کیفیت 8K و 4K ارتقاء دهند. همچنین تمام تلویزیون های 2019 این شرکت به نسخه HDMI 2.1 مجهز خواهند شد که می تواند محتوای 8K را تا 60 فریم بر ثانیه و محتوای 4K را تا 120 فریم بر ثانیه پشتیبانی کند.

 

و اما شاید بزرگترین سورپرایزی که نه ال جی و نه سامسونگ بلکه اپل آن را بوجود آورده، اجازه پشتیبانی از سرویس AirPlay اپل روی تلویزیون های شرکت های دیگر است.

 

AirPlay به کاربران محصولات اپل نظیر آیفون و آی پد اجازه می دهد به راحتی تلویزیون و دستگاه خود را به یکدیگر متصل کرده و محتوای خود را روی صفحه بزرگ تلویزیون تماشا کنند - قابلیتی که پیش از این تنها با استفاده از تلویزیون Apple TV امکان پذیر بود. این موضوع نشان دهنده ی تغییر سیاست اندک اپل نسبت به همکاری با شرکت های دیگر است طوری که بالاخره به دیگران نیز اجازه داده که به اکو سیستم وی وارد شوند.

 

 

کلام آخر

 

این بود گزیده ای از نمایشگاه CES 2019 و بخش مورد علاقه ما یعنی تلویزیون!

 

از دیگر مباحث داغ در این نمایشگاه همانطور که قابل پیش بینی بود تکنولوژی های مربوط به زندگی هوشمند، دستیار های صوتی، ربات ها و دیگر لوازم الکترونیکی است که فعلا از حوزه این مقاله خارج است.

 

به عنوان کلام آخر می توان نتیجه گرفت که شرکت سامسونگ سفت و سخت به تکنولوژی MicroLED خود چسبیده است  طوری که خارج از انتظار نیست که در چند سال آینده جایگاه تلویزیون های رده بالا مجددا به سامسونگ بازگردد. با این نمایش بی نظیر سامسونگ به نظر اینجانب نیز پیروز این نمایشگاه را می توان شرکت سامسونگ عنوان کرد (البته فقط در صنعت تلویزیون!)

 

 

 

مقالات بیشتر

- آشنایی با امضای ال جی LG SIGNATURE

- 4K چیست و چه فرقی با Full HD و HD دارد؟

- منظور از تلویزیون HDR چیست؟