کنترل تلویزیون با مغز توسط تلویزیون سامسونگ

228


ایده کنترل وسایل و تجهیزات مختلف توسط مغز شاید قبلا به گوشتان خورده باشد!

 

در حال حاضر نیز گدجت های مختلفی در بازار قابل تهیه است که امکان کنترل توسط مغز را به شما می دهند ولی اگر صادق باشیم هیچکدام در زندگی روزمره ما نمود واقعی پیدا نکرده اند.

 

سامسونگ قصد دارد این رویه را عوض کرده و دستگاهی تولید کند که هم امکان کنترل توسط مغز را داشته باشد و هم بتواند برای آدمی زاد مفید واقع شود - و چه ایده ای بهتر از کنترل تلویزیون با مغز...

همانطور که می توانید حدس بزنید ماجرا از این قرار است که یک هدست متصل به چندین سنسور روی سر قرار می گیرد و این هدست امواج مغزی شما را دریافت کرده و با تحلیل این امواج تا حدی امکان کنترل تلویزیون را به شما می دهد.

 

همچنین برخلاف انتظار تنها پوشیدن کلاه و سنسورهای مغزی کافی نبوده و یک دستگاه سنسور حرکات چشم نیز باید به صورت مداوم جلوی شما قرار گیرد زیرا در این نمونه امکان انتخاب برنامه ها و گشتن در منوهای تلویزیون تنها توسط چشم انجام می شود.

 

با وجود اینکه سامسونگ هدفش از ساخت این تلویزیون را فقط معلولین جسمی عنوان کرده است ولی مسلما اشکالی ندارد امیدوار باشیم که تکنولوژی به سمتی حرکت می کند که در آینده ای نه چندان دور بتوانیم تمام وسایل و تجهیزات خود را با استفاده از مغزمان کنترل کنیم!

با عبور از پوسته این فناوری ورود به جزئیات آن متوجه می شویم که پیاده سازی این روش چندان هم سهل و آسان نیست!

 

سیگنال ها و امواج مغز شما در ابتدا هیچ مفهومی برای کامپیوتر ندارند و تنها توسط فناوری هوش مصنوعی و الگوریتم های پیچیده یادگیری ماشین است که کامپیوتر می تواند پالس های الکتریکی مغز شما را به پیام های معنی دار تبدیل کند.

 

این دستگاه با استفاده از مدلی که از مغز شما تهیه می کند می تواند تا حدودی ذهن شما را بخواند و به مرور زمان براساس بازخوردهای مغز شما، بیشتر فیلم هایی به شما نشان می دهد که دوست دارید تماشا کنید.

سامسونگ قرار است نسخه دوم این پروژه را که به پروژه Pantis معروف است در اوایل سال 2019 رونمایی کرده و پس از آن به صورت عملی در بیمارستان های سوئیس مورد آزمایش قرار دهد. اینکه سامسونگ قصد توسعه این فناوری به خانه ها را داشته باشد هنوز مشخص نیست.

 

 

 

مطالب بیشتر

- آشنایی به تلویزیون رول شونده ال جی

- مروری بر نمایشگاه CES 2019

- تلویزیون مایکرولد (MicroLED) چیست؟