سامسونگ به تولید تلویزیون OLED تن در می دهد!

232


همانطور که می دانید سامسونگ بزرگترین تولید کننده تلویزیون در جهان است و بازار تلویزیون های LCD را یک تنه رهبری می کند. اما چند سالی این غول بزرگ کره ای بازار تلویزیون های رده بالا را به دو رغیب دیرینه خود ال جی و سونی باخته است!

 

دلیل این موضوع نیز امتناع سامسونگ از تولید تلویزیون های OLED و ترجیح سری QLED خود به این تلویزیون ها می باشد. هرچند تلویزیون های QLED سامسونگ نسبت به LCD های معمولی پیشرفت های قابل ملاحظه ای کرده اند ولی همچنان به پای کیفیت بالای تلویزیون های OLED که ال جی و سونی تولید کننده آن ها هستند، نمی رسند.

 

با وجود اینکه چشم همه ما در زمینه تلویزیون های رده بالا به سری MicroLED سامسونگ دوخته شده است ولی به نظر میرسد سامسونگ در این مورد تصمیمات دیگری دارد!

 

اینکه تلویزیون های MicroLED کی در دسترس عموم قرار گیرند دقیقا مشخص نیست و تخمین زده می شود که این زمان حداقل سه چهار سال به طول می انجماد. قطعا سامسونگ تا آن زمان بی کار ننشسته و اجازه نخواهد داد که در صحنه رقابت تلویزیون های رده بالا مدام مغلوب ال جی و سونی قرار گیرد.

 

اما نتیجه تلاش های سامسونگ برای موفقیت در این چالش را می توان شامل یک ساختار شکنی و یک انقلاب جدید در صنعت تلویزیون دانست.. ترکیب دو تکنولوژی OLED و QLED!

 

این نسل جدید تلویزیون ها به گفته سامسونگ QD OLED یا کوانتوم دات اولد نام دارند و همانطور که از نام آن ها مشخص است در واقع همان تلویزیون های OLED هستند که توسط فیلتر های کوانتوم دات بهبود یافته اند.

 

به این دلیل می گوییم ساختار شکنی که پیش از این سامسونگ اعتقادی به تولید تلویزیون های OLED نداشته است و به این دلیل می گوییم انقلاب که پیش از این هیچ شرکتی ایده استفاده از فیلتر های کوانتوم دات را روی پنل های OLED عملی نکرده است.

 

همانطور که می دانید تلویزیون های OLED امروزه به عنوان بهترین تلویزیون های حال حاضر در دنیا شناخته می شوند. این تلویزیون ها از چراغ های ریز LED تشکیل شده که می توانند به صورت مستقل خاموش و روشن شوند و به همین دلیل امکان نمایش رنگ سیاه را با عمق بی نهایت فراهم می کنند. تلویزیون های OLED از نظر نسبت کنتراست و کیفیت تصویر در حال حاضر با هیچ تلویزیون دیگری قابل مقایسه نیستند.

 

اما این تلویزیون ها با تمام نقاط قوت خود، نقاط ضعفی نیز دارند که یکی از اصلی ترین آن ها عدم امکان روشن شدن زیاد و نمایش محتوای HDR با بالاترین کیفیت ممکن است.

 

سامسونگ با ارائه تلویزیون های QD OLED قصد دارد این نقاط ضعف تلویزیون های OLED را برطرف کرده و با استفاده از فیلتر های کوانتوم دات، شدت نور و رنگ پیکسل های این تلویزیون ها را تا حد زیادی بهبود بخشد.

اولین نمونه های این تلویزیون قرار است در میانه ی سال 2019 در معرض دید عموم قرار گیرد و اینکه قیمت این تلویزیون ها چقدر تخمین زده شده است هنوز مشخص نیست. مسلما هدف سامسونگ اینست که قیمت تلویزیون های QD OLED زیاد از تلویزیون ها OLED پیشی نگیرد.

 

سامسونگ پیش از این دلیل تولید نکردن تلویزیون های OLED را سوختگی نمایشگر پنل این تلویزیون ها عنوان کرده بود ولی باید دید این شرکت در سری جدید تلویزیون های خود چگونه با این مشکل کنار خواهد آمد.

 

 

 

مطالب بیشتر

تفاوت OLED ال جی و QLED سامسونگ چیست؟

تلویزیون MicroLED چیست؟

آیا تلویزیون های OLED می سوزند؟

راهنمای خرید تلویزیون