8 روش جلوگیری از خرابی ماشین لباسشویی

270


ماشین های لباسشویی عموما دستگاه های جان سختی هستند ولی اگر ماشین لباسشویی تان دچار عیب و ایراد جدی شود، تعمیر آن می تواند به یک کابوس برای تان تبدیل شود.

 

گاهی اوقات هزینه ی تعمیر ماشین های لباسشویی انقدر زیاد است که به احتمال زیاد کلا ایده ی تعمیر ماشین لباسشویی تان را کنار گذاشته و یک ماشین لباسشویی نو خریداری کنید.

 

ماشین های لباسشویی امروزی به خصوص مدل هایی که از موتورهای خطی استفاده می کنند، عمر و دوام بسیار بالایی دارند ولی بهرحال مهم است همواره دستگاه خود را شرایطی نگه داریم که کمترین آسیب ممکن به آن وارد شود.

 

در ادامه ۸ روش جلوگیری از خراب شدن ماشین لباسشویی را به شما معرفی می کنیم...

۱. از شوینده های مخصوص ماشین های لباسشویی پربازده استفاده کنید

 

ماشین های لباسشویی امروزی نسبت به گذشته بازده بالاتری پیدا کرده اند و از مقدار کمتر آب برای شستشو استفاده می کنند. این موضوع باعث می شود شوینده های معمولی که کف زیادی تولید می کنند برای استفاده در این ماشین ها مناسب نباشند زیرا با مصرف کمتر آب، کف این شوینده ها به طول کامل شسته نشده و به صورت رسوب در منافذ و درز های دستگاه باقی می مانند.

 

بهترین شوینده های در دسترس، شوینده هایی است که برچسبی با عنوان High-Efficiency یا HF روی آن ها درج شده باشد. این شوینده ها مخصوص ماشین های لباسشویی پربازده بوده و بدون بوجود آوردن کف زیاد به خوبی لباس های شما را شستشو می دهند.

توجه داشته باشید که استفاده از شوینده نامناسب گاهی اوقات می تواند گارانتی دستگاه شما را نیز باطل کند.

 

 

۲. زیاد از نرم کننده و سفید کننده استفاده نکنید

 

از نرم کننده ها یا کلا استفاده نکنید یا حداقل مقدار ممکنه را بکار ببرید (یک قاشق چایخوری نرم کننده برای نرم کردن تمامی لباس های شما کافی است).

 

این موضوع برای سفید کننده ها نیز صدق می کند (2 قاشق چایخوری برای استفاده های معمولی و یک قاشق چایخوری برای تمیز کردن جزئی)

 

یادتان باشد که ماشین های لباسشویی پربازده از آب کمتری استفاده می کنند به همین دلیل باید از شوینده و محصولات شیمیایی کمتری در آن ها استفاده کرد.

 

 

۳. لباس های شسته شده را بلافاصله از ماشین لباسشویی خارج کنید

 

اجازه ندهید لباس های مرطوب تان برای مدت زیادی در ماشین لباسشویی باقی بمانند زیرا چنین شرایطی می تواند منجر به رشد انواع قارچ و کپک و بو گرفتن ماشین لباسشویی شما شود.

 

 

۴. زمانی که از ماشین استفاده نمی کنید درب آن را باز بگذارید

 

این مورد دیگه خیلی ساده است.. فقط کافی است زمانی که از ماشین لباسشویی خود استفاده نمی کنید، درب اصلی (یا درب دوم ماشین های لباسشویی AddWash) را باز گذاشته تا هوا در داخل آن جریان پیدا کرده و جلوی رشد قارچ ها و بو گرفتن ماشین لباسشویی را بگیرد.

۵. لاستیک دور درب ماشین لباسشویی را تمیز نگه دارید

 

لاستیک عایق دور درب ماشین لباسشویی یکی از بهترین محل ها برای رشد انواع قارچ و آلودگی است. برای تمیز کردن این ناحیه می توانید از محلول "نصف آب نصف سرکه" استفاده کنید و برای قسمت هایی که به راحتی پاک نمی شوند، تعدادی گوش پاک کن را بکار بگیرید. تمامی تار های مو و تکه های پارچه را برداشته و داخل مخزن ماشین لباسشویی را نیز با این محلول تمیز کنید.

۶. تمیز کردن ماهیانه

 

برای تمیز کردن ماهیانه ماشین لباسشویی می توانید از کمی سرکه سفید و جوش شیرین استفاده کنید. برای اینکار سرکه سفید را داخل مخزن شوینده ریخته و یک فنجان جوش شیرین را مستقیما داخل مخزن ماشین لباسشویی بریزید سپس ماشین را در داغ ترین حالت ممکن به علاوه آبکشی اضافی روشن کنید.

 

در شرایط حاد و زمانی که ماشین لباسشویی به شدت بو گرفته و انواع قارچ و کپک داخل آن رشد کرده، به جای سرکه از سفید کننده استفاده کنید و در چندین دوره با آب داغ ماشین لباسشویی را شستشو دهید.

 

اگر دستگاه شما دارای عملکرد تمیز کنندگی خودکار می باشد، طبق دستورالعمل سازنده عمل کنید.

 

 

۷. تمیز کردن فیلتر تخلیه آب

 

هرچند هفته یک بار یا زمانی که به مشکلاتی چون.. اختلال در فرایند تخلیه آب، تکان های شدید، خیس ماندن لباس ها پس از پایان آخرین مرحله شستشو، طولانی شدن بیش از حد دوره ها یا توقف های غیر معمول ماشین لباسشویی برخورد کردید، باید فیلتر تخلیه آب ماشین لباسشویی را باز کرده و آن را تمیز کنید.

 

۸. سرعت چرخش ماشین لباسشویی را درست انتخاب کنید

 

سعی کنید سرعت چرخش ماشین لباسشویی را براساس نوع لباسی که میشویید انتخاب کنید.

 

با وجود اینکه هرچه سرعت چرخش ماشین لباسشویی بیشتر باشد منجر به خشک تر شدن لباس های شما می شود ولی این سرعت زیاد می تواند به آسیب بیشتر قطعات داخلی و کوتاه تر شدن عمر دستگاه شما بینجامد.

 

 

کلام آخر

 

اگر تمامی موارد بالا را رعایت ولی باز دستگاه تان دچار عیب و ایراد شد، لازم نیست کلی هزینه بابت تعمیر آن بپردازید. بسیاری از اشکالات ماشین لباسشویی به راحتی قابل عیب یابی و رفع هستند و حتی خودتان نیز می توانید به راحتی این کار را انجام دهید. ماشین های لباسشویی امروزی به قابلیتی با عنوان عیب یابی هوشمند (Smart Diagnosis) مجهز شده اند که امکان رفع ایرادات دستگاه را بیش از پیش راحت تر کرده است.

 

در مورد عیب یابی هوشمند بیشتر بدانید

 

 

 

مطالب بیشتر

- ترفند های شستن لباس در ماشین لباسشویی

- 15 چیزی که نباید در ماشین لباسشویی شسته شوند

- راهنمای خرید ماشین لباسشویی

- 7 روش کاهش مصرف ماشین لباسشویی