روش های افزایش طول عمر یخچال فریزر

424


کیه که نخواد وسیله گران قیمتی چون یخچال فریزر تا ابد برایش کار کند تا حتی نوه و نتیجه هایش هم از خرید آن بی نیاز شوند؟!

 

هرچند نمی توان یخچال فریزر را تا ابد سالم نگه داشت ولی با رعایت یک سری نکات ساده می توان از خراب شدن زودتر از موعد آن جلوگیری کرد.

 

با راهکاری هایی که در این مقاله خدمتتان معرفی می کنیم می توانید تا سالیان سال از این وسیله ارزشمند خانه خود نگهداری کرده و بهترین استفاده را از آن ببرید...

مکان یخچال فریزر را درست انتخاب کنید

 

عقل سلیم می گوید که تا جای ممکن باید از قرار دادن یخچال فریزر خود کنار دیگر دستگاه های گرماده نظیر اجاق گاز، آبگرم کن، شوفاژ و حتی ماشین لباسشویی و ظرف شویی پرهیز کنید. گرمای این وسایل موجب می شود یخچال فریزر شما برای خنک نگهداشتن خود سخت تر کار کند.

 

لازم به ذکر است که بین یخچال فریزر و دیوار پشت آن حداقل یک فاصله ۲۰ سانتی متری را حفظ کنید تا فضای کافی برای خروج گرما از پشت آن وجود داشته باشد.

 

 

یخچال فریزر را درست تراز کنید

 

اگر تا به حال تصورتان بر این بوده که یخچال فریزر را باید کاملا صاف قرار می دادید، باید بگویم که اشتباه فکر می کرده اید.

 

بهترین حالت تراز یخچال فریزر در حالتی است که اندکی به پشت خود متمایل باشد. در غیر اینصورت هم سیستم خنک سازی یخچال و هم قابلیت برفک زدایی آن دچار اشکال می شود.

 

برای آشنایی با نحوه صحیح تراز کردن یخچال فریزر لطفا این مقاله را مطالعه کنید

 

 

بالای یخچال فریزر را خلوت نگه دارید

 

سقف یخچال فریزر نباید به عنوان انباری استفاده شود. زمانی که این قسمت با وسایل مختلفی چون جعبه ها، سبد ها، ظروف نگهدارنده، دستگاه های برقی و غیره پر شده باشد مانع خروج راحت حرارت از بالای یخچال شده و به کار کردن بیشتر موتور و حتی گرمای بیش از حد یخچال فریزر منجر می شود.

 

توصیه می کنیم برای وسایل آشپزخانه خود انباری دیگری پیدا کرده و از سقف یخچال فریزرتان فقط برای قرار دادن وسایل کوچک زینتی استفاده کنید.

یخچال فریزر را تمیز کنید

 

یکی از اصلی ترین قوانین نگهداری از هر وسیله ای - چه برقی و چه غیر برقی - تمیز کردن منظم آن است.

 

یخچال فریزر نیز از این قاعده مستثنی نیست.. لوله های فلزی پشت یخچال فریزر پس از مدتی دچار گرد و خاک شده و انواع آلودگی ها لا به لای آن ها گیر می کند. این موضوع نه تنها مانع خروج راحت گرما از پشت یخچال فریزر می شود بلکه کارکرد عادی دستگاه را نیز مختل می کند. با سالی ۲ یا ۳ بار تمیز کردن این ناحیه می توانید مطمئن شوید که بهترین شرایط ممکن برای عملکرد یخچال فریزرتان را بوجود آورده اید.

 

 

عایق درب ها را به صورت مرتب چک کنید

 

لاستیک عایق درب یخچال فریزرتان را به صورت مرتب چک کرده و از سلامت کامل آن اطمینان حاصل کنید.

 

هرگونه بریدگی، شکستگی، پوسیدگی و حتی ضعیف شدن آهنربای این درزگیر ها می تواند منجر به خروج هوای سرد از داخل یخچال و فشار آمدن بیش از حد به موتور شود.

یخچال فریزر را پر کنید ولی نه تا خرخره!

 

اگر اولین بار است که این جمله را می شنوید باید بگویم که درست است، یک یخچال فریزر خالی نسبت به یخچال فریزری که به خوبی پر شده باشد، انرژی بیشتری مصرف می کند. البته این موضوع در مورد یخچال فریزری که بیش از حد پر شده است نیز صادق است زیرا در این شرایط فضای کافی برای جریان هوا داخل یخچال وجود ندارد.

 

پس لپ کلام اینکه سعی کنید همواره یخچال فریزرتان را پر نگه دارید. حتی اگر قرار است یخچال فریزرتان برای مدتی خالی باقی بماند - برای مثال هنگام رفتن به تعطیلات، مسافرت و غیره - بطری و شیشه های تان را پر از آب کرده و داخل یخچال را با آن ها پر کنید.

دمای یخچال فریزر را درست تنظیم کنید

 

جهت جلوگیری از هدر رفت انرژی و کاهش فشار روی موتور یخچال فریزر، درجه آن را در زمستان بین ۱ و ۲ درجه و در تابستان بین ۲ و ۴ درجه تنظیم کنید.

 

 

مواد غذایی گرم را قرار داخل یخچال فریزر قرار ندهید

 

قرار دادم اجسام و مواد غذایی داغ - نظیر قابلمه ای که تازه از روی اجاق برداشته اید - داخل یخچال فریزر باعث می شود هوای سرد درون آن دچار نوسان شده و کمپرسور دستگاه را مجبور کند تا دوباره بکار بیفتد.

 

به جای اینکار ابتدا اجازه دهید مواد غذایی گرم به اندازه کافی خنک شوند سپس آن ها را درون یخچال فریزر قرار دهید.

 

 

جلوگیری از خط و خش

 

برای جلوگیری از خط و خش افتادن روی پوشش یخچال فریزر همیشه از دستمال های ضد خش و مواد شوینده مناسب استفاده کنید.

 

اگر طرفدار مواد شوینده طبیعی هستید، محلول نصف استکان سرکه با یک لیوان آب به خوبی جهت تمیز کردن سطح خارجی یخچال فریزر جواب می دهد.

برفک های یخچال فریزر را به صورت منظم آب کنید

 

اگر نیاز است برفک زدایی یخچال فریزرتان را به صورت دستی انجام دهید پس اجازه ندهید این برفک ها برای مدت طولانی درون یخچال فریزرتان انباشته شوند. با اینکار هم به سلامت بیشتر مواد غذایی خود کمک می کنید و هم فضای بیشتری در یخچال و فریزر خود در دسترس دارید.

 

 

کلام آخر

 

همانطور که در ابتدای مقاله نیز گفته شد، قرار نیست یخچال و فریزر یا هیچ وسیله ی دیگری تا ابد برایتان کار کند ولی قطعا با رعایت نکات گفته شده می توانید مطمئن باشید که تا سالیان دراز نیازی به تعویض این وسایل نخواهید داشت.

 

 

 

یخچال فریزر را از کجا بخریم؟

 

اگر قصد خرید یخچال فریزر را دارید پیشنهاد می کنیم به فروشگاه اینترنتی سندباد مراجعه کرده و از تخفیفات و پیشنهادات ویژه و بهترین قیمت یخچال فریزر بهرمند شوید.

 

 

 

مطالب بیشتر

- 10 روش کاهش مصرف یخچال فریزر

- چرا نگه داشتن یخچال فریزر دوم اشتباه است؟

- 5 ویژگی یخچال فریزر که ارزش پول خرج کردن را دارند

- صدای یخچال فریزر باید چقدر باشد؟