چطور ماشین لباسشویی را تراز کنیم؟

233


ماشین لباسشویی برای کار در سطح کاملا صاف طراحی شده است. اگر ماشین لباسشویی تان هنگام کار لرزش و صدای زیادی از خود تولید می کند، به احتمال زیاد خوب تراز نشده است.

 

خوشبختانه تراز کردن ماشین لباسشویی کاری بس ساده و بی دردسر است تا حدی که یک خانم خانه دار بدون حضور متخصص نیز می تواند این کار را به راحتی انجام دهد. در ادامه روش تراز کردن ماشین لباسشویی را به شما توضیح می دهیم...

بررسی تراز بودن ماشین لباسشویی

 

قبل از هر چیز باید ببینید ماشین لباسشویی تان چقدر تا تراز شدن فاصله دارد. برای این کار به ابزاری همچون تراز نجاری یا اپلیکیشنی روی گوشی هوشمندتان که عملکرد تراز را شبیه سازی می کند نیاز خواهید داشت.

 

ابزار مورد نظر خود را روی ماشین لباسشویی قرار دهید.. یک بار از چپ به راست و یک بار از جلو به عقب تراز بودن آن را چک کنید. اگر حباب تراز در مرکز قرار نگرفت این موضوع نشان دهنده ی اینست که ماشین لباسشویی شما درست تراز نشده است.

باز کردن قفل پایه ها

 

تراز کردن ماشین لباسشویی با تنظیم پیچ پایه های جلویی دستگام ممکن می شود. پیش از تنظیم این پیچ ها ابتدا با استفاده از آچار مهره های قفل کننده ی این پایه ها را شل کنید.

تنظیم پایه های جلویی

 

پس از اینکه قفل پایه ها را شل کردید اکنون می توانید میزان بلندی پایه های جلویی ماشین لباسشویی را تنظیم کنید.

 

هر چه این پایه ها به زمین نزدیک تر باشند، احتمال لرزش ماشین لباسشویی کمتر می شود. به همین دلیل ابتدا با پایین آوردن ارتفاع یکی از پایه ها شروع کنید. پس از اینکه پایه مورد نظر تا انتها پایین آمد، پایه طرف دیگر را نیز به تناسب تنظیم کنید.

 

با استفاده از ابزار تراز یا اپلیکیشن گوشی خود میزان تراز بودن بررسی کرده و مطمئن شوید حباب در وسط تراز قرار گرفته باشد.

بررسی پایه های پشتی

 

پایه های پشتی اکثر ماشین های لباسشویی به صورت خودکار تنظیم می شوند و نیازی به تنظیم دستی آن وجود ندارد.

 

برای اینکه پایه های پشتی به صورت خودکار تنظیم شوند، خودتان یا با کمک شخصی دیگر دستگاه را به جلو خم کرده تا اندازه ای که پایه های پشتی حداقل به اندازه 7 الی 10 سانتی متر از زمین فاصله بگیرند. زمانی که پشت ماشین لباسشویی را دوباره به زمین برگردانید، پایه های پشتی به صورت خودکار تنظیم شده و با پایه های جلویی تراز می شوند.

 

در صورتی که ماشین لباسشویی شما به چنین عملکردی مجهز نیست، باید پایه های پشتی را همانند پایه های جلویی به صورت دستی تنظیم کنید.

صفت کردن قفل پایه ها

 

پس از اینکه از تراز شدن ماشین لباسشویی کاملا مطمئن شدید، قفل پایه های جلویی را مجددا صفت کنید.

 

 

تست کردن ماشین لباسشویی

 

در انتهای کار باید ماشین لباسشویی تان را از یک آزمایش نهایی عبور دهید.

 

دستگاه را در حالت چرخش سریع روشن کرده و مطمئن شوید هیچگونه لرزش یا ویبره ی اضافه از خود تولید نمی کند. اگر همچنان متوجه لرزش بیش از حد دستگاه شدید، مجددا صفت بودن تمامی پیچ ها و مهره های آن را چک کنید.

 

در صورتی که مشکل همچنان به قوت خود ادامه داد باید به کف ماشین لباسشویی تان نگاهی بیندازید. زمینی که ماشین لباسشویی روی آن قرار گرفته ممکن است در اثر نشتی دستگاه، پوسیده و نامتوازن شود که در این صورت یا باید کف را تعویض کرده یا اینکه ماشین لباسشویی را به تناسب آن مجددا تراز کنید.

 

 

بررسی ماهیانه

 

هر چند تا اینجای کار ماشین لباسشویی تان به خوبی تراز شده است ولی این احتمال وجود دارد که در گذر زمان با جابجا شدن خانه تان، ماشین لباسشویی نیز از حالت تراز دربیاید.

 

به همین دلیل لازم است هرچند ماه یک بار در صورتی که ماشین لباسشویی شروع به ایجاد لرزش و سر و صدا کرد، مجددا از تراز بودن آن مطمئن شوید.

 

نکته: در صورتی که از یک ماشین لباسشویی درب بالا استفاده می کنید، برای جلوگیری از لرزش های احتمالی، البسه را به صورت کاملا متوازن درون دستگاه قرار دهید.