چه زمانی تلویزیون خود را به 4K ارتقا دهیم؟

244


تصمیم به 4K بودن یا نبودن تلویزیون امروزه به یکی از تصمیمات مهم هنگام خرید تلویزیون تبدیل شده است.

 

بسیاری از افراد هنوز نمی دانند که با خرید یک تلویزیون 4K دقیقا به چه امکانی پول می دهند یا اصلا هزینه کردن برای یک تلویزیون 4K برایشان ارزش خرید دارد یا نه.

 

به همین دلیل ما این مقاله را ترتیب داده ایم تا دقیقا مشخص کنیم بهترین زمان برای ارتقاء به یک تلویزیون 4K چه زمانی است، با ما همراه باشید...

نمی دانید 4K چیست؟

 

"4K" یا "فور کی" مخفف 4000 می باشد و یک تلویزیون 4K معادل 4000 پیکسل افقی روی صفحه خود دارد. این موضوع باعث می شود تلویزیون های 4K بتوانند تصاویر را علی الخصوص در فاصله ی نزدیک با وضوح بسیار بیشتری نسبت به نسل های پیشین خود یعنی تلویزیون های Full HD و HD نمایش دهند.

 

بیشتر بخوانید: 4K چیست و چه فرقی با Full HD و HD دارد؟

 

 

و اما دلایلی که خرید تلویزیون 4K را توجیح می کنند...

 

 

محتوای 4K مدام در دسترس تان است

اگر از هر کارشناس تلویزیون این سوال را بپرسید که "آیا یک تلویزیون 4K برای من ارزش خرید دارد یا خیر؟" صادقانه ترین جوابی که دریافت می کنید اینست.. "بستگی دارد به اینکه بتوانید محتوای 4K به خورد آن بدهید یا نه!"

 

منظور از محتوا، تمام فیلم ها، انیمیشن ها، سریال ها، مستند ها و کلا هرگونه ویدیویی است که با کیفیت 4K ضبط و پردازش شده باشد. با وجود اینکه امروزه دسترسی به محتوای 4K نسبت به گذشته با سهولت بیشتری ممکن شده است ولی هنوز فضای بسیار و پهنای باند زیادی که برای دانلود و ذخیره سازی اینگونه فیلم ها لازم است برای عده ای یک محدودیت بزرگ تلقی می شود.

 

نکته ی دیگری که باید مد نظر داشته باشید اینست که اگر قرار است از تلویزیون 4K برای تماشای محتوای کم کیفیت نظیر شبکه های غیر HD صدا و سیما و ماهواره استفاده کنید قطعا با افت کیفیت زیادی در تصویر مواجه خواهید شد. تنها تلویزیون های رده بالای شرکت ها می توانند تصاویر پایین تر از 4K را تا حد 4K بالا بکشند که البته لازمه این موضوع، هزینه کردن زیاد برای خرید این تلویزیون هاست.

 

بیشتر بخوانید: 10 فیلم که ارزش دیدن با تلویزیون 4K را دارند

 

 

معمولا در فاصله نزدیک، تلویزیون را تماشا می کنید

جای نا امیدی است ولی اگر همواره تلویزیون را از فاصله ی دوری تماشا می کنید دیگر فرق نمی کند که تلویزیون تان 4K باشد یا نه (مگر اینکه سایز تلویزیون بیش از اندازه بزرگ باشد). البته این محدودیتی است که نه تلویزیون، بلکه چشمان ما آن را بوجود می آورند.

 

شما عملا در فاصله ی دور، جزئیات ریز کیفیت 4K را نمی بینید. حتی می توان ادعا کرد که در فاصله ی دور فرقی بین یک فیلم Full HD با یک فیلم HD 720p و حتی SD 480p وجود ندارد.

 

پس اگر عادت دارید همواره از فاصله ی دور تلویزیون را تماشا کنید یا کلا بی خیال خرید یک تلویزیون 4K شوید، یا یک تلویزیون 4K بسیار بزرگ خریداری کنید (75 اینچ به بالا) یا فاصله ی نشستن خود از تلویزیون را کمتر کنید.

 

 

یک گیمر حرفه ای هستید

در اینجا منظور از حرفه ای کسانی است که به کنسول های پیشرفته بازی همچون Xbox One S و Playstation 4 Pro دسترسی دارند. این کنسول ها امکان نمایش بازی با کیفیت 4K را به ارمغان می آورند و البته لازمه دیدن چنین کیفیتی  داشتن یک تلویزیون 4K است.

 

البته همانطور که در ابتدای مقاله نیز گفته شد، محتوای شما (در اینجا بازی ها) نیز باید از قابلیت 4K پشتیبانی کنند وگرنه باز تغییر چندانی در کیفیت تصویر مشاهده نخواهید کرد.

 

 

نمی خواهید از تکنولوژی های جدید عقب بمانید

اگر بخواهیم روراست باشیم، تلویزیون های Full HD دارند آرام آرام به سرنوشت تلویزیون های قدیمی CRT دچار می شوند.

 

دیگر در تبلیغات نمی بینید که شرکتی تلویزیون Full HD خود را با امکان بی نظیری ارائه دهد یا تغییر محسوسی در کیفیت تصویر این تلویزیون ها بوجود آید. جای تعجب نیست زیرا هم اکنون نیز برخی مردم فکر می کنند تلویزیون های 4K نیز قدیمی شده و باید به فکر خرید یک تلویزیون 8K باشند.

 

در هر حال اگر می خواهید از آخرین تکنولوژی های صنعت تلویزیون نظیر HDR, WCG, QLED, OLED یا امکانات پیشرفته هوشمند بهرمند شوید، ناگزیر به خرید یک تلویزیون 4K هستید.

 

 

جمع بندی

 

این بود مهمترین دلایلی که ممکن است خرید یک تلویزیون 4K را برای شما توجیح کند. اگر فکر می کنید شامل هیچ یک از شرایط ذکر شده در این مقاله نیستید پس واقعا لازم نیست که زحمت خرید یک تلویزیون 4K را به خود بدهید. در غیر اینصورت مطمئنا ارتقای تلویزیون فعلی تان به یک تلویزیون 4K می تواند ارزش زیادی برای تان داشته باشد و شما را برای سال های سال از خرید یک تلویزیون جدید بی نیاز کند.

 

 

 

تلویزیون 4K را از کجا بخریم؟

 

اگر قصد خرید تلویزیون را دارید پیشنهاد می کنیم به فروشگاه اینترنتی سندباد مراجعه کرده و از تخفیفات و پیشنهادات ویژه و بهترین قیمت تلویزیون بهرمند شوید.

 

 

مطالب بیشتر

- راهنمای جامع خرید تلویزیون

- آیا سه بعدی بودن تلویزیون هنوز اهمیت دارد؟

- تلویزیون هوشمند بخریم یا نه؟

- 5 دلیل که ارتقای تلویزیون را توجیح می کند