چرا تلویزیون هرچه بزرگ تر باشد بهتر است؟

232


بحث بر سر اینکه هرچیزی "بزرگ تر باشد بهتر است" ممکن است در دنیای تلویزیون ها خاتمه پیدا کند زیرا به جرات می توان گفت در سال 2019 هرچه سایز تلویزیون بزرگ باشد قطعا بهتر است!

 

وقتی صحبت از خرید یک تلویزیون برای سینمای خانگی یا اتاق هال و پذیرایی می شود اولین و مهمترین نصیحتی که از یک فروشنده می شنوید اینست: تا حدی که بودجه تان می رسد تلویزیون بزرگ تری خریداری کنید.

 

البته فروشنده فقط برای سود خودش این حرف را به شما نمی زند زیرا خرید یک تلویزیون بزرگ، دلایل کاملا موجهی دارد. در این مقاله ٥ مورد از دلایلی که خرید یک تلویزیون بزرگ را توجیح می کند برای شما شرح می دهیم...

 

 

١. حس "غرق شدن توی تلویزیون"

در زبان انگلیسی اصطلاحی وجود دارد با عنوان "Immersive" که به زبان خودمان می شود چیزی مثل "حس غرق شدن".

 

به جرات می توان گفت لذت بخش ترین حس تماشای تلویزیون - چه موقع تماشای مسابقات ورزشی، چه موقع انجام بازی های ویدیویی و چه موقع تماشای فیلم های سینمایی - زمانی است که این حس غرق شدگی به شما دست می دهد.

 

در این زمان شما خود را کاملا درون موقعیت حس می کنید.. هر اتفاقی که برای بازیگران فیلم می افتد انگار برای شما اتفاق افتاده، هر ترسی که بر آن ها وارد می شود انگار بر شما وارد شده، هر دردی که آن ها می کشند شما هم می کشید. اشک آن ها می شود اشک شما و لبخند آن ها می شود لبخند شما... این همان حس غرق شدگی است.

 

لازم نیست بگوییم که برای اینکه این حس برایتان اتفاق بیفتد باید با تمرکز کامل تلویزیون را تماشا کنید. اما بدست آوردن این حس یک شرط بزرگ دیگر نیز دارد.. اینکه تلویزیون تان انقدر بزرگ باشد که بیشتر محدوده دید شما را به خود اختصاص دهد.

تلویزیون های کوچک عملا قادر به ارضا کردن این حس مفرح نیستند ولو اینکه در فاصله ی بسیار نزدیک از آن ها بنشینید.

 

بنابراین بدست آوردن حس "رفتن توی فیلم" یا همان حس غرق شدگی مهمترین دلیلی است که خرید یک تلویزیون بزرگ را توجیح می کند.

 

 

٢. تلویزیون های 4K

در گذشته این سوال وجود داشت که تلویزیون های بزرگ به دلیل تراکم پیکسل کمتری که نسبت به تلویزیون های کوچک دارند نمی توانند تصاویر را با وضوح و کیفیت مناسب نمایش دهند.

 

خوشبختانه این موضوع دیگر صحت ندارد زیرا با آمدن تلویزیون های 4K (و حتی 8K) مشکل تراکم پیکسل این تلویزیون ها به کلی رفع شده است. با این تلویزیون ها حتی در فاصله ی بسیار نزدیک نیز شاهد هیچ گونه افت کیفیتی نخواهید بود و می توانید تصاویر را با جزئیات بسیار زیاد تماشا کنید.

 

البته لازم به گفتن نیست که شرط دریافت چنین کیفیت و وضوح تصویری، تماشای محتوایی است که با کیفیت 4K ضبط و پردازش شده باشند که قطعا برای کسانی که توانایی خرید یک تلویزیون بزرگ را دارند، این موضوع چندان هم مهم نیست.

 

مقاله تکمیلی: 4K چیست و چه فرقی با Full HD و HD دارد؟

 

 

٣. امکان نشستن در فاصله دور

اگر دکوراسیون و مبلمان خانه شما ایجاب می کند که در فاصله ی دوری از تلویزیون بنشینید، پس تنها یک نمایشگر بزرگ است که می تواند جای تلویزیون را برای شما پر کند.

 

تماشای یک تلویزیون کوچک از فاصله ی دور، حس بسیار غریبی است. نه تنها بیننده کوچک ترین لذتی از تماشای آن نمی برد بلکه از دیدن بسیاری از جزئیات ریز و تزئینات تصویر نیز محروم خواهد شد.

 

راهنماهای بسیاری در سطح اینترنت برای انتخاب سایز تلویزیون براساس فاصله نشستن از آن وجود دارد که خود ما نیز در مقاله زیر اشاره ای به این موضوع کرده ایم...

 

سایز مناسب تلویزیون را چگونه انتخاب کنیم؟

 

به طور خلاصه اول به بودجه خود نگاه کنید و بعد به سایز اتاق تان و بزرگ ترین تلویزیونی که می توانید با این شرایط خریداری کنید را انتخاب کنید.

 

 

٤. تماشای تلویزیون از زوایای گوناگون

زمانی که بحث تماشای تلویزیون از زوایای مختلف مطرح می شود دو نکته بیش از بقیه اهمیت پیدا می کنند:

١. سایز تلویزیون

٢. زاویه دید تلویزیون (در چه زاویه ی تصویر تلویزیون دچار افت کیفیت می شود)

 

مسلما هرچه تلویزیون بزرگ تر باشد، تماشای آن از اطراف و زوایای مختلف آسان تر می شود.

 

اگر دکوراسیون و مبلمان خانه شما طوری چیده شده است که تعدادی از افراد خانواده یا مهمانان تان ممکن است در زوایای تندی نسبت به تلویزیون قرار گیرند، بهتر است یا در نحوه چینش مبلمان خود تجدید نظر کنید یا تلویزیونی خریداری کنید که به اندازه کافی بزرگ باشد تا بتواند تمامی نقاط کور را پوشش دهد. به این شکل کل افراد خانواده هنگام تماشای تلویزیون از کیفیت تصویر مطلوبی بهرمند خواهند شد.

 

مقاله تکمیلی: اهمیت زاویه دید هنگام خرید تلویزیون

 

٥. زیبایی دکوراسیون

و اما آخرین و برای عده ای مهمترین نکته.. زیبایی دکوراسیون!

 

اگر قرار است تلویزیون به عنوان کانون توجه خانه شما مورد استفاده قرار گیرد پس باید بتواند از پس این وظیفه به بهترین شکل ممکن بربیاید.

 

شما را نمی دانم ولی من به شخصه حاضر نیستم برای یک هال و پذیرایی بزرگ، تلویزیون کوچکی را در کانون توجه قرار دهم.

 

هرچند برای عده ای وجود تلویزیون به عنوان نقصی در دکوراسیون تلقی می شود ولی برای عده ای نیز تلویزیون حکم لوکس ترین وسیله خانه را ایفا می کند. به همین منظور، هرچه سایز تلویزیون تان بزرگ باشد، بر زیبایی و شکوه دکوراسیون شما نیز افزوده می شود.

 

 

 

تلویزیون را از کجا بخریم؟

 

اگر قصد خرید تلویزیون را دارید پیشنهاد می کنیم به فروشگاه اینترنتی سندباد مراجعه فرموده و از تخفیفات و پیشنهادات ویژه و بهترین قیمت تلویزیون بهرمند شوید.

 

 

 

مطالب بیشتر

- راهنمای خرید تلویزیون

- بزل (Bezel) تلویزیون چیست؟

- 10 روش برای لذت بردن بیشتر از تماشای تلویزیون

- 10 فیلم که ارزش دیدن با تلویزیون 4K را دارند