چطور زمان تماشای تلویزیون کودکان را کنترل کنیم؟

271


کودکان علاقه زیادی به تماشای تلویزیون دارند ولی این علاقه زیاد اگر قرار است به تماشای طولانی مدت تلویزیون بینجامد قطعا مورد پسند هیچ خانواده ای نیست. تماشای تلویزیون برای مدت طولانی ممکن است به یک عادت برای کودک شما تبدیل شود و شدیدا زندگی و آینده ی او را تحت تاثیر قرار دهد.

 

بنابراین بسیار مهم است که برای تماشای تلویزیون کودک تان شرایطی وضع کنید که به نحوی هم او راضی باشد و هم شما.

 

در این مقاله یک روش آسان برای کنترل کردن زمان تماشای تلویزیون کودکان را به شما آموزش می دهیم، با ما همراه باشید...

 

 

حداکثر زمان تماشای تلویزیون را مشخص کنید

حداکثر زمانی که کودک تان اجازه دارد در روز تلویزیون تماشا کند را روی یک برگه کاغذ بنویسید. عموما ٢ الی ٤ ساعت زمان برای تماشای تلویزیون کافی است.

 

پس از اینکه حداکثر زمان تماشای تلویزیون را روی یک برگه نوشتید، آن را جایی بگذارید که کودک تان هر روز ببینید، مثل روی درب یخچال.

 

 

با کودک تان صحبت کنید

مسلما تنها چسباندن یک برگه کاغذ روی درب یخچال فریزر قرار نیست یک دفعه همه چیز را درست کند. باید با کودک تان صحبت کرده و کاملا به او بفهمانید که در تصمیم تان جدی هستید و اگر او بیش از زمان تعیین شده پای تلویزیون بنشیند قطعا تنبیه خواهد شد.

 

 

قفل کودک را روی تلویزیون فعال کنید

اکثر تلویزیون ها خصوصا تلویزیون های هوشمند دارای قابلیتی هستند که دسترسی به برخی امکانات تلویزیون نظیر کانال ها، برنامه ها و تنظیمات را محدود می کند.

 

بهتر است زمانی که کودک تان مشغول تماشای تلویزیون است، قفل کودک را فعال کرده تا ناخواسته به تصاویر و محتوای نامناسب دسترسی پیدا نکند.

 

بیشتر بخوانید: اهمیت قفل کودک در تلویزیون های هوشمند

 

 

هر از گاهی کودک تان را کنترل کنید

با وجود اینکه قرار نیست ٢٤ ساعته حواس تان به کودک دلبندتان باشد ولی باید هر از گاهی او را کنترل کرده تا مطمئن شوید از قوانین تان پیروی می کند.

 

اگر با مخلافت وی روبرو شدید می توانید برحسب روحیه ی فرزندتان، با استفاده از شگردهای مختلف تشویقی یا تنبیهی او به راه بیاورید.

 

 

کلام آخر

 

اگر کودک تان به تماشای فیلم ها و تصاویری که مناسب سنش نیست علاقه نشان می دهد بهتر است به جای اینکه از در تنبیه وارد شوید، با وی صحبت کرده و به او بفهمانید که تماشای چنین محتوایی در سن او به هیچ وجه مناسب نبوده و زمانی که به سن بالاتری رسید می تواند این فیلم ها را تماشا کند.

 

 

 

مطالب بیشتر

- 10 برای لذت بردن بیشتر از تماشای تلویزیون

- 10 فیلم که ارزش دیدن با تلویزیون 4K را دارند

- 5 سرویس ایرانی تلویزیون های هوشمند