دیوارپوش چوبی

210


دیوارپوش چوبی همواره به عنوان یکی از پرطرفدارترین گزینه ها در تزئین دکوراسیون خانه شناخته می شده است. دیوارپوش چوبی از طیف رنگ بسیار متنوع و بافت طبیعی و زیبایی بهرمند است و به خوبی با دکوراسیون ها و فضاهای مختلف ست می شود.

 

شاید استفاده از چوب طبیعی برای دکوراسیون خانه از نظر اقتصادی برای همه میسر نباشد ولی امروزه با آمدن روش هایی چون UPVC, MDF و روکش های نقش چوب امکان استفاده از دیوارپوش های چوبی برای عموم افراد فراهم شده است.

دیوارپوش چوبی چیست؟

 

امروزه دیوارپوش ها را با جنس و مواد تشکیل دهنده گوناگونی می سازند.. از گچ و سیمان و آجر گرفته تا کاغذ و سنگ شیشه و چرم و چوب. در این میان استفاده از چوب برای جنس دیوار پوش جایگاه ویژه ای دارد و از قدیم الایام به عنوان پای ثابت تزئین دکوراسیون خانه ها بکار گرفته می شده است.

 

یکی از تفاوتات اصلی روکش چوبی با سایر روش ها، گرما و طراوتی است که در آن وجود دارد. دیواری که با چوب طراحی و اجرا شود، گرم و دلچسب است و صدا را کمتر منعکس می کند و از لحاظ رنگ و نوع نقوش نیز می تواند مکمل دکوراسیون فضا باشد.

انواع دیوار پوش چوبی

 

دیوارپوش های چوبی به دو صورت طبیعی و مصنوعی ساخته می شوند.

 

دیوار پوش های ساخته شده از چوب طبیعی مسلما هزینه ی بالاتری دارند و بیشتر زمانی از آن ها استفاده می شود که لازم است از حس، رنگ و بوی چوب طبیعی در فضا بکار گرفته شود. از بین چوب های طبیعی که بیشتر در معماری داخلی و دکوراسیون مورد استفاده قرار می گیرند، می توان به چوب گلابی، گردو، گیلاس، ماوگونی، آبنوس، بامبو و روسی اشاره کرد.

 

در مقابل دیوارپوش های ساخته شده از چوب مصنوعی عموما از جنس کامپوزیت های روکش دار مانند ورقه های MDF یا UPVC یا روکش های طرح چوب هستند و از لحاظ هزینه ارزان تر تمام می شوند. استفاده از روکش های طبیعی یا مصنوعی در فضای خانه یا محیط کار غیر از نما و جلوه ی زیبایی که به محیط وارد می کنند می توانند به عنوان یک عایق موثر حرارت و صوت عمل کرده و از لحاظ صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش انعکاس  صداهای محیط نیز مفید واقع شوند.

نحوه ی اجرای دیوارپوش چوبی

 

اجرای دیوارپوش چوبی برخلاف تصور زمان کمی می برد. دیوارپوش را هم می توان به صورت مستقیم روی دیوار اجرا کرد یا برروی پنل فلزی که روی دیوار نصب می شود.

 

عموما پیشنهاد می شود که دیوارپوش را روی پنل فلزی اجرا کنید زیرا با اینکار هم می توانید تاسیسات برقی و مکانیکی خود را پشت پنل فلزی پنهان کنید و هم در صورت نیاز دیوارپوش را جابجا کنید.

صرفه نظر از روشی که برای اجرای دیوارپوش انتخاب می کنید، حتما پیش از اقدام به انجام اینکار یک سری نکات فنی را در نظر داشته باشید:

 

- هنگام انتخاب طرح دیوارپوش چوبی، به سبک دکوراسیون و ترکیب رنگ فضای مورد نظر خود توجه کنید، زیرا در غیر اینصورت ممکن است نتیجه ای که از اجرای دیوارپوش چوبی در نظر دارید، محقق نشود.

 

- همچنین در نظر گرفتن شرایط محیطی چون رطوبت، عوامل فرسایش و مخرب، احتمال ضربه خوردن و غیره می تواند در انتخاب مدل دیوارپوش چوبی کمک شایانی به شما کند.

 

 

قیمت دیوارپوش چوبی

 

قیمت دیوارپوش چوبی بنا بر طبیعی یا مصنوعی بودن و کیفیت جنس بکار رفته در دیوارپوش بازه ی وسیعی را شامل می شود و خوشبختانه برای هر نوع سلیقه و نیازی، مدل مناسبی وجود دارد.

 

با توجه به جلوه منحصر بفرد و طول عمر بالای دیوارپوش های چوبی، این انتخاب را می توان به عنوان نوعی سرمایه گذاری بلند مدت برای دکوراسیون خانه قلمداد کرد.

مزایای دیوارپوش چوبی

 

از جمله مزایا و فواید استفاده از دیوارپوش چوبی در دکوراسیون داخلی می توان به موارد زیر اشاره کرد...

 

- هماهنگ با سبک های مختلفی دکوراسیون داخلی از کلاسیک، سنتی تا مدرن

- قابلیت اجرا در محیط های مختلف مسکونی یا غیرمسکونی

- تنوع وسیع در انتخاب رنگ، طرح و بافت چوب

- امکان استفاده به عنوان عایق صوت و حرارت

- طول عمر بالا و مقاوم در برابر خش، ضربه و آب (در نمونه های روکش دار)

- و ...

 

 

مقالات مرتبط

- تخت خواب های چوبی

- جلوه بی نظیر ساعت های چوبی