روز جهانی محیط زیست وظیفه ی ما چیست؟

623


15 خرداد روز جهاني محيط زيست

مجمع عمومي سازمان ملل متحد در سال 1972 ، 5 ژوئن را روز جهاني محيط زيست اعلام كرد. هدف از نامگذاري اين روز، افزايش آگاهي مردم براي حفظ محيط زيست و ترغيب مسئولان به اتخاذ تدابيري جهت اين امر مي باشد. تاريخچه روز جهاني محيط زيست به سال 1972 بر ميگردد. در آن سال براي اولين بار، سازمان ملل متحد كنفرانسي را با موضوع انسان و محيط زيست در شهر استكهلم سوئد برگزار كرد.
همزمان با پريايي اين كنفرانس مجمع عمومي سازمان ملل قطع نامه هايي را تصويب كرد كه منجر به تشكيل UNEP (برنامه محيط زيست سازمان ملل) شد. هم اكنون 45 سال است كه UNEP در سراسر جهان مراسم ويژه اي را به مناسبت اين روز برگزار مي نمايد. مراسم اين روز مي تواند به اشكال مختلف باشد مثل راهپيمايي هاي خياباني،‌ همايشهاي دوچرخه سواري، نمايش،‌ مسابقات نقاشي و مقاله نويسي در مدارس،‌ درختكاري،‌ فعاليت هاي مربوط به بازيافت،‌ پاكسازي و ... هدف از برگزاري چنين مراسمي جلب توجه عمومي به مسايلي است كه محيط زيست را آلوده مي سازد. هر سال نيز يكي از مسايلي كه شديداً‌ محيط زيست را تهديد مي كند به عنوان موضوع اين روز انتخاب مي شود. به مناسبت روز جهاني محيط زيست در ايران 15 تا 21 خرداد به عنوان هفته محيط زيست نامگذاري شده است. رشد روزافزون آلودگي و تخريب محيط زيست و بروز بحرانهاي پي در پي زيست محيطي باعث شد دولتها به طور جدي به تكاپو افتاده تا چاره هايي بينديشند. در اين ميان ايران نيز به تعدادي از كنوانسيونها و پروتكل ها پيوست و سازمان حفاظت محيط زيست به عئوان مرجع ملي،‌اجراي اكثر آنها را بر عهده دارد.

هدف UNEP از برگزاری چنین مراسمی عبارت است از :
- بخشیدن چهره ای انسانی به مسایل زیست محیطی
- توانمند سازی مردم برای تبدیل شدن به فعالانی در زمینه توسعه پایدار و متوازن
- ارتقا این بینش عمومی که جوامع در تغییر دیدگاه‌ها و در خصوص مسئله محیط زیست نقش محوری و اساسی ایفا می‌نمایند.
- ترویج مشارکت با هدف اطمینان از برخورداری همه ملتها از آینده‌ای امن‌تر و سعادتمندانه‌تر

سازمان ملل متحد در آخرین گزارش خود درباره تغییرات آب و هوایی، تأکید کرده است که گرمایش زمین، سلامت و چشم ‌انداز اقتصادی، منابع آب و غذای میلیاردها نفر از مردم کره زمین را در معرض خطر قرار داده است و مجمع بین ‌المللی تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد اعلام کرده است که تأثیرات گرمایش زمین در تمام نقاط جهان قابل لمس است و این پدیده، امکان مواجهه با کمبود مواد غذایی٬ بلایای طبیعی و خطر بروز جنگ را به همراه خواهد داشت.

برخی از راهکارهای کاهش گرمایش زمین عبارتند از: افزایش استفاده از انرژی های پاک مانند انرژی باد و انرژی خورشیدی، ایجاد هیدروژن از منابع تجدید پذیر، تولید سوختهای زیستی حاصل از محصولات طبیعی، گازهای طبیعی و … همچنین، میتوان دی ‌اکسید کربن حاصل از سوختهای فسیلی را مهار و در زیرِ زمین ذخیره کرد که به ذخیره کربن معروف است. با کاشتن بیشتر درختان کربن را به طور طبیعی جدا نمود و با احیاء و افزایش مناطق جنگلی و تغییر روشها و الگوهای کشاورزی، میزان ذخیره کربن را افزایش داد.

در روز جهانی محیط زیست میلیون‌ها نفر از مردم، جوامع مختلف و بخش‌های مختلف تجاری در سراسر جهان در برنامه‌های محلی مختلفی نظیر پاکسازی محیط زیست و برنامه کاشت درختان شرکت می‌کنند اما امسال ما از یکایک شما می‌خواهیم به اوضاع نابسامان جزایر کوچک در کشورهای در حال توسعه فکر کنید و برای حفظ آینده و پایداری آنها تلاش کنید. سراسر کره خاکی جزیره مشترک همه ماست پس بیائید برای نجات آن بسیج شویم.